Trešnje: Čuvari ćelija koji tope kalorije

Trešnje nisu samo ukusne već su prepune moćnih vitamina i minerala. Odličan su izvor vlakana koja poboljšavaju rad creva i pomažu održavanju zdravog probavnog sistema

Iako postoji nekoliko sorti ovog voća, činjenica je da su sve trešnje prepune antioksidanasa koji vas štite od oksidativnog stresa, a time umanjuje rizik od hroničnih bolesti i prevremenog starenja.

Ono što je najbolje od svega je što jedna šolja trešanja sadrži samo 98 kalorija, što ovu namirnicu čini idealnom za gubitak kilograma. Stoga, ako želite da smršate, trešnje obavezno uvrstite na svoj jelovnik.

Trešnje – Kalorije

Jedna šolja (oko 150 grama) trešanja sadrži:

  • 98 kalorija
  • 0,4 g masti
  • 25 g ugljenih hidrata
  • 2 g proteina
  • 3 g vlakana, 
  • vitamin C – 18 % dnevnih potreba
  • vitamin A – 2 % dnevnih potreba
  • kalijum – 10 % dnevnih potreba
  • bakar – 5 % dnevnih potreba
  • mangan – 5 % dnevnih potreba
  • Gvožđe – 3 % dnevnih potreba

Vitamin C nam je neophodan za imuni sistem i celokupno zdravlje, kalijum reguliše krvni pritisak i funkciju creva, bakar je zaslužan za zdravlje kostiju i organa, dok mangan pomaže telu da proteine pretvori u energiju te nam pomaže kada smo umorni.

Trešnje su bogate i polifenolima koji imaju protivupalno dejstvo, kao i karotenoidima koji imaju antiinflamatorna svojstva.

Istraživanja su pokazala da trešnje, upravo zahvaljujući antioksidativnom i antiinflamatornom dejstvu mogu ublažiti bol u mišićima i upale izazvane vežbanjem ili nekom drugom fizičkom aktivnošću.

Trešnje kao izvor vitamina

Trešnje sadrže vitamine C, A i vitamine B grupe (B1, B2, B5).

Vitamin C nas štiti od infekcija i deluje kao antioksidans koji „ubija“ slobodne radikale (nestabilne molekule koji izazivaju oksidativni stres i oštećuju ćelije). Vitamin C nam je neophodan i za stvaranje kolagena, koji je odgovoran za mladalački igled kože. Nivo kolagena prirodno opada kako starimo, ali jedan od glavnih faktora koji na to utiču je loša ishrana.

Vitamini B grupe koji se nalaze u trešnjama pomažu u stvaranju energije i crvenih krvnih zrnaca. Pantotenska kiselina ili vitamin B5 spada u antistresne vitamine i dobar je za razvoj centralnog nervnog sistema. Tiamin ili vitamin B1 podstiče metabolizam, utiče na rast ćelija i poboljšava rad imunog i nervnog sistema. Riboflavin ili vitamin B2 je važan za metabolizam ugljenih hidrata, masti i proteina. Vitamin A je ključan za dobar vid, rast ćelija i zdrav imuni sistem.

Befiti trešanja za opšte zdravlje

Trešnje još nazivaju i „čuvarima ćelija“ jer usporavaju proces starenja i nastanak hroničnih bolesti poput bolesti srca, karcinoma, Alchajmerovu bolest, gojaznost i dijabetes.

Protivupalno dejstvo koje trešnje imaju pomaže našem telu da ostane zdravo. Prema glikemijskom indeksu, trešnje se rangiraju niže u odnosu na većinu voća što znači da ne izazivaju skokove i padove insulina i nivoa šećera u krvi. To ih čini odličnom namirnicom za dijabetičare.

Nekoliko studija pokazalo je da su trešnje korisne i za obolele od osteoartritisa. Stoga, ako ih redovno konzumirate u sirovom obliku, to vam može pomoći da umanjite bol u zglobovima.

Ovo ukusno i zdravo voće dragoceno je i za osobe koje imaju problema sa srcem jer snižavaju krvni pritisak, a visok pritisak je glavni faktor rizika za nastanak kardiovaskularnih bolesti.

Ranije studije pokazale su da su trešnje prirodni izvor melatonina, neurotransmitera koji poboljšava san i raspoloženje. 

Čaj od peteljki trešnje

Peteljke trešnji najčešće završe u kanti za smeće, a činjenica je da i one mogu biti od velike koristi za vaše zdravlje. Naime, peteljke sadrže esencijalna ulja i kalijumovu so, te deluju kao diuretik. 

Poznato je i da leče ili ublažavaju bolesti bubrega, giht, reumu, artritis i aterosklerozu. Imaju umirujuće dejstvo, čiste krv, snižavaju holesterol i odlične su za mršavljenje.

Dakle, ne bacajte peteljke jer od njih možete dobiti osvežavajući čaj prijatnog ukusa. Da biste ih iskoristili u ovu svrhu, najpre ih morate osušiti

Rasporedite ih na čist papir i ostavite nekoliko dana da se suše. Posle ih čuvajte u papirnim ili platnenim kesama.

Za jednu šolju čaja potrebne su vam dve kašičice osušenih peteljki. Sipajte ih u šolju, prelijte prokuvalom vodom, poklopite i ostavite 10 minuta. Procedite i uživajte u ukusu.

Budite pažljivi sa trešnjama

Generalno gledano, ne postoji mnogo neželjenih efekata konzumiranja trešanja. Međutim, ljudi koji imaju nervozna creva (sindrom iritabilnog kolona), mogu biti osetljivi na trešnje, s obzirom na to da one sadrže fruktozu i sorbitol.

Trešnje nemojte da jedete zajedno sa košticama jer osim što predstavljaju opasnost, mogu loše da utiču na digestivni trakt. Uvek ih odstranite, pogotovo ako ih dajete deci.

Možete ih konzumirati sirove, kao suvo voće, kompot, sok ili koncentrat. U kojem god obliku da ih koristite, izbegavajte dodavanje šećera. U svemu treba biti umeren, pa i u trešnjama. 

 

Foto: Margaret Jaszowska; Quaritsch Photography on Unsplash

Opširnije

Pronađite još sličnih članaka