Sadržaj
Smilje mnogi nazivaju besmrtnom biljkom, a prema svojim svojstvima, zaista predstavlja čudotvoran cvet. Ulje od smilja ima veoma široku primenu u kozmetičkoj i medicinskoj industriji, tako da proizvodi na njegovoj bazi spadaju u najpopularnije na tržištu. Nazivaju ga još i večnim cvetom, a posebno je interesantno što i u našoj narodnoj tradiciji ima veliki značaj i za njega su vezane brojne legende.
Karakteristike smilja
Smilje kao vrsta obuhvata više od 600 različitih podvrsta i rasprostranjena je širom sveta – istočna, centralna Evropa, do Belgije i Holandije, zatim obuhvata Sredozemlje, Hercegovinu, Korčulu, Siciliju, Korziku, Španiju – smilje je svuda.
Ova biljka izuzetno dobro podnosi sve klimatske uslove – i sušu i zimu. Nakon branja, cvet ove biljke ne vene, ne menja boju i dugo zadržava miris.
U Srbiji se smilje ne gaji mnogo, ali najviše ga ima u Deliblatskoj peščari i Kladovskoj peščari, a na balkanskom prostoru nalazimo ga u Dalmaciji u najvećem broju.
Smilje je prepoznatljvog izgleda, ima žute sitne cvetove koji su grupisani u cvati. Cvet je gorkog ukusa i izuzetno lekovit, tako da ima široku primenu.
Smilje – lekovitost
Lekovitost smilja sada je već dobro poznata u kozmetičkoj industriji, a najviše se koristi u antiejdž kozmetičkim preparatima – u kremama i serumima. No, ovo je samo jedna od aktuelnih primena, a ima ih zaista mnogo. Smilje se koristi i za druge probleme sa kožom poput ožiljaka, strija, proširenih vena, popucalih kapilara, psorijaze i hemotama.
Što se tiče opšteg stanja organizma, ova biljka je odlična za jačanje imuniteta. Smilje pomaže pri izbacivanju kamena iz žuči, podstiče probavu, leči glavobolju, deluje protiv kašlja i bronhitisa, kao i protiv astme. Dobar je saveznik i pri snižavanju krvnog pritiska i holesterola.
Ulje od smilja
Ulje od smilja je jedno od najzdravijih, ali i najskupljih eteričnih ulja na tržištu. Koristi se najviše za lečenje kožnih oboljenja, u borbi protiv bora i slično. Za samo jedan litar ovog ulja potrebna je čak tona cvetova, tako da je to razlog njegove cene.
Ulje ove biljke ima izuzetno široku primenu – na primer, koristi se za tretman ožiljaka i strija jer jako brzo podstiče regeneraciju tkiva, podstiče rast ćelija i štiti nove zdrave ćelije. Pozitivno dejstvo ulja primećeno je i kod podliva i modrica, čak i onih dugotrajnijih.
Takođe, ulje od smilja koristi se i kao kupka ili difuzer pri olakšanju začepljenih disajnih puteva, kod astme i bronhitisa, pomaže eliminaciju kašlja i uklanjanju sluzi u disajnim organima, a korisno je i kod problema sa probavom.
A, kao i mnoga druga eterična ulja, i ovo od smilja će vam pomoći pri opuštanju i ublažavanju stresa i napetosti.
Ulje od smilja protiv bora
Ulje od smilja se najčešće koristi protiv bora i drugih znakova starenja na licu, kao što su pigmentne fleke. Neka istraživanja su pokazala da smilje smanjuje duboke bore za čak 19 odsto, a ukupan broj bora za 14 odsto. Radi se o podsticajnom dejstvu smilja na proizvodnju kolagena. Ova biljka poboljšava mikrocirkulaciju, a time i detoksikaciju kože.
Možete ga napraviti i kod kuće – potrebno vam je 15 ml arganovog nerafinisanog ulja, 15 ml biljnog ulja ploda divlje ruže, nekoliko kapi eteričnog ulja smilja – sve pomešati u bočici i nanositi u tankim slojevima na kožu lica.
Ulje od smilja za vene
Ulje od smilja je izuzetno efikasan lek za proširene vene. Ako osetite bol, svrab ili grčeve u nogama na duže staze, moguće je da imate problem sa venama. Tada bi se trebalo obratiti lekaru, a ulje od smilja će vam svakako pomoći. U kombinaciji sa susamovim uljem, ulje smilja pomaže pri oslobađanju od pritiska u venama i stvara opuštajući osećaj.
Smilje za kosu
Još jedan od benefita smilja jeste i ono koje ima za našu kosu – naročito ako imate problema sa rastom kose. Najčešće se koristi u obliku ulja. Brojne su prednosti smilja za kosu – zbog antibakterijskog dejstva deluje protiv gljivica u kosi, oslobađa od peruti, naročito u dečijem uzrastu, jača kosu i pospešuje njen rast, oporavlja oštećenu kosu i služi kao sredstvo za farbanje kose prirodnim putem. U kombinaciji sa šamponom za brzi rast kose, ulje smilja može dati dobre rezultate.
Smilje deluje tako što čisti vlasište od nečistoća iz vazduha, podstiče cirkulaciju, regeneriše ćelije kože glave i onemogućava bakterijama da se razmnožavaju na ovom području.
Kod kuće možete napraviti masku od smilja, koja će pomoći bržem rastu kose. Za masku će vam biti potrebno 20-ak kapi eteričnog ulja smilja, tri kašike ricinusovog ulja i dve šolje kokosovog ulja. Kokosovo ulje najpre treba rastopiti, zatim sipati u teglu, dodati ulje smilja i ricinusa, a zatim smesu ostaviti da odstoji dovoljno dugo da se skroz ohladi kako bi se moglo koristiti nekoliko puta. Pre svake upotrebe, moraćete ugrejati smesu na blagoj temperaturi i nanositi je isključivo na kožu glave. Maska bi trebalo da deluje dva-tri sata kako bi bilo dobro upijeno i svi vitamini apsorbovani. Za oporavak vlasišta trebaće vam oko pola godine uz redovnu negu ovim preparatima.
Kreme od smilja
Kreme na bazi smilja koriste se za negu svih tipova kože, a naročito je popularna kada se radi o kremama protiv starenja kože lica, za zrelu kožu. Pošto je bogata antioksidantima, krema usporava proces starenja kože i pojavu bora, a takođe relativizuje i kolagen i time smanjuje vidljivost bora kako na licu, tako i na vratu. Koža postaje regenerisana, dobija sjaj i gipkost, a na dodir je svilenkasta. Uglavnom su ove kreme žute boje, ukoliko se radi o prirodnim kremama od smilja. Najbolje ju je upotrebljavati dva puta dnevno, ujutru i uveče, a prethodno je potrebno očistiti kožu. Krema od smilja trebalo bi da deluje već nakon tri nedelje redovnog korišćenja.
Kao i većinu krema na prirodnoj bazi, i kremu od smilja možete napraviti kod kuće. Potrebno vam je 10-20 g svežih cvetova smilja, koje ćete staviti u čistu teglu, a onda preliti sa 200 ml bademovog ulja. Ovu mešavinu ostaviti na sunčano mesto, gde ima mnogo dnevne svetlosti. Tako treba da odstoji 40-ak dana, a onda smesu treba procediti, dodati nekoliko kapi etarskog ulja geranijuma i ulja lavande. Promućkati sve i smesa je spremna za nanošenje.
Čaj od smilja
Čaj od smilja preporučuje se najpre za izbacivanje kamena iz žuči. Lako ćete ga spremiti – tri supene kašike cveta treba preliti sa pola litra ključale vode i ostaviti celu noć da odstoji, a onda sutradan popiti iz tri doze pre jela.
Takođe, čaj od smilja preporučuje se ukoliko imate povišen krvni pritisak ili povišen holesterol, kao i ukoliko patite od problema sa varenjem. Ovaj univerzalni čaj od smilja spremićete slično kao i u prethodnom slučaju – dve kašike cveta smilja preliti sa dva decilitra ključale vode, povremeno promešati i nakon 15-ak minuta procediti.