Sadržaj
Nega lica je za pripadnice nežnijeg pola uglavnom velika zagonetka i čini se da je teško napraviti pravi izbor proizvoda. Jedan od univerzalnih, a koji vam može biti od velike pomoći je sapun od kozjeg mleka.
Sapun sigurno nije prva asocijacija na negu kože, a naročito lica, međutim, mi vam otkrivamo koje sve benefite donosi ovaj povoljni i, pre svega, prirodni proizvod i zašto treba da postane deo vaše dnevne rutine.
Delovanje proizvoda od kozjeg mleka
Kozje mleko važi za jednu od najzdravijih namirnica, po sastavu veoma sličnu majčinom mleku, a osim u ishrani, koristi se i za negu kože i u druge svrhe.
Kao izvor vitamina B, kozje mleko povoljno deluje na nervni sistem, zatim služi pri lečenju bronhitisa, suzbijanju alergija, za jačanje imuniteta, jačanje pluća i slično. Kalcijum i fosfor iz kozjeg mleka jačaju kosti, tako da se ovo mleko naročito preporučuje deci, a kako sadrži i cink i selen (antioskidansi), možete ga davati deci i za potrebe jačanja imuniteta. Proizvodi od kozjeg mleka pomoći će vam ukoliko ste anemični jer podstiče iskorišćavanje gvožđa i obnovu hemoglobina. Takođe, veoma povoljno deluju i na regulaciju krvnog pritiska.
Kozja surutka je jedan od najpoznatijih proizvoda od kozjeg mleka, za koji važi da ima čarobne moći kada je u pitanju ljudski organizam, pa se preporučuje za pravilan rad digestivnog trakta, kod oboljenja jetre, osteporoze, bolesti bubrega, povišenog pritiska i holesterola itd. Tu su još i kozji sir, kao izuzetno ukusan i zdrav, koji se može naći u raznim varijantama.
Stoga, nemojte se libiti da probate neki od proizvoda od kozjeg mleka.
Kozji sapun za lice
Kozji sapun se koristi za negu lica i s uspehom se bori protiv velikih neprijatelja – bubuljica, pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože lica (jer sadrži AHA kiselinu, koja je neophodna za pilingovanje lica), regeneriše kožu, održava vlažnost kože, te sprečava kožu da se ljušti, crveni, peruta i slično.
Sapun za lice koristićete veoma jednostavno i uz malo potrebnog vremena – ujutru i uveče naprosto umijte lice ovim sapunom, obavezno prethodno uklonite šminku – i to je to. Nakon umivanja, možete nastaviti sa dnevnom ili noćnom rutinom, u vidu seruma, krema, maski i slično, koje takođe možete pronaći na bazi kozjeg mleka.
Sapun od kozjeg mleka protiv bubuljica
Sapun od kozjeg mleka se naročito istakao kao sredstvo protiv upornih bubuljica i akni. Radi se o potpuno prirodnom proizvodu koji neće iritirati vaše lice – kozje mleko, u kombinaciji sa maslinovim uljem ili uljem kokosa, daje osetne rezultate, bez upotrebe raznih hemikalija. Uz to, ovaj sapun ima jako antibakterijsko dejstvo, tako da uništava neke od glavnih uzročnika pojave bubuljica i akni. Razlog efikasnosti jeste mlečna kiselina, alfa hidroksilne kiseline (AHA kiselina koja uklanja mrtve ćelije kože s površine lica), vitamini A, B1, B6, B12, C i E, uz selen, cink i gvožđe, koji hrane vašu kožu i daju mu sjaj.
Svi ovi sastojci imaju sposobnost da direktno prodiru u dublje slojeve kože i tako hrane tkiva.
Kako da sami napravite kozji sapun?
Prirodne sapune možete napraviti i sami kod kuće, a tako je i sa sapunom od kozjeg mleka. Imajte na umu da, nakon što ste napravili smesu i dobili gotove sapune, oni moraju da odstoje i da se osuše i sazru otprilike oko mesec dana, tako da ako očekujete instant rezultat – odlučite se za kupovni sapun od kozjeg mleka.
Potrebni sastojci su: 1,5 dl zaleđenog kozjeg mleka, 80 g natrijum hidroksida, 8 dl destilovane vode, 30 ml ricinusovog ulja, 3 dl maslinovog ulja, 120 ml kokosovog ulja, 20 eteričnog ulja po izboru, koji će dati prijatan miris ovom sapunu, kalup za sapun.
U plastični posudu sipajte natrijum hidroksid i prelijte ga destilovanom vodom. U drugu činiju sipajte hladnu vodu i ulijte prethodno pomešanu tečnost od destilovane vode i natrijum hidroksida. Izbegavajte isparenja koja se dešavaju tokom ovih procesa.
Natrijum hidroksid treba da odstoji u posudi s hladnom vodom neko vreme, dok se ne rastvori.
Sledeći korak je da u trećoj činiji pomešate palmino i kokosovo ulje.
Kad se natrijum oksid prohladio, dodajte zaleđeno kozje mleko, a onda mešajte dok ne dobijete homogenu smesu i nemojte se čuditi ukoliko vam je potrebno mnogo vremena.
U ovu smesu dodajte palmino i kokosovo ulje, zajedno s maslinovim i sve sastojke sjedinite uz pomoć miskera. Gustina treba da liči na onu od pudinga. U zgusnutu smesu dodajte ricinusovo ulje, a onda mešajte miskerom još malo. Na kraju, dodajte eterično ulje i stavite smesu u kalup za pravljenje sapuna. Kalup sa smesom pažljivo obmotajte celofanom jer ne sme doći u dodir s vazduhom. Ovako spravljen sapun treba da odstoji 24 sata kako bi postigao dovoljnu gustinu. Smesu rasecite, a potom ostavite oko mesec dana da odstoje, kako bi sazreli. Nakon ovog perioda, spremni su za korišćenje.
Koji su najpopularniji sapuni od kozjeg mleka?
Zeljković – ovaj sapun od kozjeg mleka ste sigurno viđali, dolazi u nekoliko različitih varijanti, obogaćen zeolitom, medom, kukuruznim grizom, nevenom i drugim sastojcima, koje možete izabrati naspram potreba vaše kože.
Hedera Vita – sapun od kozjeg mleka iz ove kozmetičke kuće obogaćen je cimetom i pomaže u preoblikovanju tela tako što tonira kožu i čini da izgleda glatko i čvrsto, a takođe poseduje i piling efekat.
Eco Product – u varijanti ovog proizvođača, sapun od kozjeg mleka je obogaćen glicerinskom bazom, omega masnim kiselinama i raznim vitaminima koji se preporučuju čak i za kožu sklonu ekcemu i psorijazi, za koju inače nije preporučljiva upotreba sapuna.
Kozica – prirodna kozmetika Kozice donosi nam i sapune, i to sa različitom namenom. Iako su svi na bazi kozjeg mleka, obogaćeni su sastojcima kao što su med, nana, ili su prilagođeni za piling kože.
Sofi – ova kozmetička kuća je sada već opštepoznata po prirodnoj kozmetici u privlačnim, minimalističkim ambalažama, doduše i po nešto višim cenama od drogerijskih (oko 390 din) kada je u pitanju ova vrsta proizvoda. Sofi sapun od kozjeg mleka je obogaćen kakao puterom i etarskim uljem anisa i kedra, što doprinosi nezi izrazito suve kože.
Sapun od kozjeg mleka – Cene
Cene sapuna od kozjeg mleka su jako povoljne, što je još jedan od razloga da mu pružite šansu. U zavisnosti od proizvođača, prosečna cena sapuna je oko 100 dinara.