Šamponi protiv opadanja kose – kako i koje koristiti?

Gubitak kose je sve češća pojava i kod muškaraca i kod žena, a šamponi protiv opadanja kose su svakako prva slamka spasa za koju koju se odlučujemo u slučaju da postoji ovaj problem.

Zato ih je na tržištu toliko da je zaista teško odabrati onaj pravi – variraju od potpuno prirodnih, na biljnoj bazi, do medicinskih šampona sa raznim hemijskim dodacima koji sprečavaju opadanje kose, do onih koje možete napraviti i sami kod kuće. Delotvornost šampona je svakako individualna, tako da se preporučuje savetovanje sa dermatologom pre nego što krenete u borbu protiv opadanja kose. 

Opadanje kose

Milioni muškaraca i žena biju bitku kada je u pitanju opadanje kose, a uzroci su, očekivano, brojni, kao i posledice – neretko se radi o pogoršanju psihičkog stanja uzrokovanog ovom neprijatnošću, povlačenju u sebe, pa čak i depresiji. 

Kosa, pak, svakodnevno opada. To je sasvim normalna i neprimetna pojava, koja ne treba da vas zabrinjava. 

Sa godinama, kosa postaje tanja, tako da više i opada. Osim toga, promena godišnjih doba, hormonski disbalans, određena medicinska terapija ili bolest takođe utiču na opadanje kose. Tu su još i razne infekcije, posledice operacija, nedostatak proteina u organizmu, autoimune bolesti, opekotine, stres, često vezivanje kose u rep i drugo.

U najvećem broju slučajeva, glavni uzrok je ipak – genetika, tako da polni hormoni i njihovo stanje dovode do trajnog gubitka kose i kod muškaraca i kod žena. 

Opadanje kose klasifikovano je upravo prema uzrocima, a svako od njih zahteva posebnu negu, odnosno terapiju:

  1. Telogen effluvium: dramatičan gubitak kose tokom nekoliko nedelja, nastaje nakon infekcija, operacija, nedostatka proteina, upotrebe antidepresiva, lekova za dijabetes, betablokatora, diuretika i slično.
  2. Angen effluvium: gubitak kose tokom faze rasta, nakon hemoterapije ili radioterapije.
  3. Alopecija areata: gubitak kose u takozvanim pečatima, smatra se autoimunom bolešću. Može se razviti već u detinjstvu. Oporavak se vrši sam od sebe najčešće, bez tretmana, a u nekim slučajevima prepisuju se steroidne injekcije na obolelu regiju, steroidne kreme i losioni, kao i transplatacija.
  4. Cicatricialna alopecia: ozbiljnije oboljenje gde se tkivo folikula dlake uništava i zamenjuje ožiljnim tkivom, a uzroci su opekotine, lokalizovana radioterapija, podizanje obrva ili zatezanja lica. Najčešće je trajni problem.
  5. Trichotilomania: uzrok je u čupanju i povlačenju kose, čiji je pak uzrok psihička nestabilnost.
  6. Trakciona alopecia: stalni stres kose zbog vezivanja kose u rep ili punđu.

Tretmani protiv opadanja kose su brojni – pored odgovarajućih šampona i losiona za ovu namenu, postoje i lekovi koji se u ovim slučajevima prepisuju, kao i mezoterapija kose, laserska terapija, PRP terapija, transplatacija i drugo.

Medicinski šamponi protiv opadanja kose

Medicinski šamponi protiv opadanja kose najčešće poboljšavaju mikrocirkulaciju temena, podstiču procese u korenu dlake, ojačavaju postojeće vlasi i na taj način i podstiču rast nove kose. Potrebno je koristiti ih nekoliko meseci kako bi dali očekivane rezultate. Uglavnom se medicinski šamponi protiv opadanja kose daju bez recepta.

Njihovi sastojci su najčešće ketokonazol, kofein, vitamin biotin,salicilna kiselina,  rastvor minoksidil, uz neke prirodne sastojke poput ulja jojobe, čajevca, ekstrakta mente i slično. U svakom slučaju, radi se o jakim, laboratorijskim supstancama, odnosno o jedinstvenoj formuli koja je prilagođena upravo problemu opadanja kose. Ukoliko je ono učestalije i obimnije, svakako je potrebno posavetovati se sa dermatologom koji će najpre odrediti vaš tip kože, a onda preporučiti i odgovarajući šampon. 

Neki od poznatijih medicinskih šampona protiv opadanja kose su Eucerin, Rigenforte, Fitoval, Alpecin, Biokap, Vichy, a cene se kreću između 500 i 2000 dinara.

Prirodni šamponi protiv opadanja kose

Prirodni šamponi protiv opadanja kose preporučuju se kod nešto lakših oblika ovog problema, a korisni su zbog potpuno prirodnih sastojaka koji neće iziritirati kožu glave, jer u sebi ne sadrže jake hemikalije.

Neki od sastojaka koji će vam reći da ste na dobrom tragu kada su u pitanju prirodni šamponi jesu babasu ulje, đumbir, kedrovina, makadamija ulje, bademovo ulje, rastavić, aloe vera, koren sladića, kakao buter, limun, korijander, kopriva.. 

Takođe, velika prednost prirodnih šampona je u tome što ne sadrže sulfate, parabene, niti silikone (barem ne bi trebalo, zato obratite pažnju pri izboru šampona). Sulfati u šamponima za kosu služe za to da privuku vodu i ulja, pa tako najbolje skupljaju nečistoće sa vaše kose i prave gustu penu, ali zato dovode i do isušivanja temena i drugih iritacija – ukidaju prirodna ulja kose, što dalje utiče na isušivanje vlasi i veća oštećenja. Sulfat je jedan od glavnih krivaca za opadanje kose jer uništava folikule dlake, tako da ga po svaku cenu treba izbegavati kada birate šampon protiv opadanja kose.

Na tržištu su dostupni brojni prirodni šamponi protiv opadanja kose, a neki od najpopularnijih su onaj iz linije Angel Therapy (ne sadrži paraben, sadrži AD vitamin, biotin, beli luk, čičkovo ulje, ulje makadamije i arganovo ulje), Macrovita, Biomelem, Allin, Goricin. Cene su niže u odnosu na medicinske šampone i iznose između 400 i 1000 dinara.

Šampon od belog luka protiv opadanja kose

Možda ne zvuči primamljivo, ali šampon od belog luka je jedno od popularnijih rešenja protiv opadanja kose. Odmah treba razjasniti ono što je verovatno prvo pitanje – šampon svakako ne miriše na beli luk jer mnogi sastojci neutrališu ovaj neprijatni miris. 

Šampon od belog luka je naročito efikasan kada je reč o proređivanju kose i podstiče njen rast. Njegova svojstva deluju protiv gljivica i različitih infekcija, po čemu je poznat kada je reč o nezi kože, ali i za druge zdravstvene tegobe. Ovaj šampon će izlečiti eventualne infekcije kože glave, a samim tim poboljšati i zdravlje same kose.

Takođe, efikasnost se ogleda u regulisanju gubitka kose, ali i u borbi protiv peruti i jako suve kose. Kosa će nakon vremena postati jača, brže će rasti, njena debljina će biti obnovljena, a eventualne bakterijske infekcije bi trebalo da se povuku.

Šampon od belog luka se preporučuje i farbanoj kosi, koja je oštećena zbog jakih hemikalija, a koje često izazivaju svrab vlasišta. Opšte je poznato da se kosa i češće lomi ako je farbana, te da krajevi lakše pucaju, tako da je šampon od belog luka, zahvaljujući prirodnim svojstvima ove namirnice, dobar saveznik i kada je hemijski tretirana kosa u pitanju.

Ovaj šampon se koristi kao i svaki drugi, a poželjno je i da nešto duže ostane na glavi nakon utrljavanja, kako bi koža glave što bolje upila korisne sastojke. 

Šampon od belog luka možete čak i sami da napravite – potrebno vam je 10 čena belog luka, kašika ulja od jojobe, kašika maslinovog ulja, deset kapi ulja čajevca i deset kapi ulja nane. Beli luk dobro usitniti mikserom, potom dodati ostale sastojke, a onda mešati dok se ne dobije glatka smesa.

Nakon toga, smesu treba pomešati sa nekim od prirodnih šampona iz prodaje (poželjno je da budu bez sulfata i parabena) i sve staviti u bocu u kojoj će stajati šampon. Bocu je potrebno dobro promućkati kako bi se sastojci pomešali i kako bi se dobio tečni rastvor. Kada se sve dobro sjedini, šampon je spreman za korišćenje.

Ukoliko više verujete komercijalnim proizvođačima, u poslednje vreme su mnogi od njih ponudili svoje šampone od belog luka, a neki od popularnijih su Farmasi, Afrodita, Allin, a cena im je izuzetno povoljna i kreće se između 300 i 500 dinara.

Biljni šamponi protiv opadanja kose

Biljni šamponi protiv opadanja kose uglavnom su bazirani na biljkama koje imaju stimulativna svojstva kada je u pitanju rast kose i obnavljanje kože glave

Neki od najčešćih sastojaka ovih šampona su zato žalfija, kopriva, ruzmarin, menta, boražina, rastavić, kamilica, beli luk, hajdučka trava, lavanda, orah i ovas. Ove biljke možete koristiti u vidu čaja, ulja, losiona, kapi i sličnih prerađevina, te ih pomešati sa prirodnm šamponima koje koristite kako bi se postigao dodatni efekat.

Kako se pravilno koristi šampon protiv opadanja kose?

Ukoliko je vaš odabrani šampon protiv opadanja kose na prirodnoj bazi, možete ga koristiti kao i svaki drugi – uobičajeno je dva do tri puta nedeljno, ako se radi o blagim šamponima koji ne sadrže hemikalije koje bi mogle narušiti ravnotežu kože glave. 

Ukoliko ste se odlučili za nešto agresivnije, medicinske šampone protiv opadanja kose, trebalo bi se posavetovati sa dermatologom u vezi sa tim koliko često i koliko dugo možete koristiti ovaj šampon, da ne bi došlo do prezasićenja kože glave i negativnih posledica po nju, odnosno samu dlaku.

Kako su šamponi protiv opadanja kose prilagođeni ovom problemu, ne bi trebalo da ga koristei ostali ukućani, naročito ako šampon nije na prirodnoj bazi. 

Kao i svi drugi, i šampon protiv opadanja kose je najefikasniji ako se koristi redovno i uz pridružene proizvode s istom namenom, poput balzama, losiona, ulja i drugih preparata, a određeni proizvođači su napravili i čitave linije proizvoda koje daju potpuni rezultat kada se koriste zajedno. 

Domaći šampon protiv opadanja kose

Dobra stvar je što mnoge biljke i namirnice koje svakodnevno koristite mogu biti korisni i u kozmetičke svrhe, pa je šampon protiv opadanja kose moguće napraviti i kod kuće.

Recept za šampon protiv opadanja kose

Jedan od recepata za šampon protiv opadanja kose koji vam je nadohvat ruke svakako je onaj sa zelenim čajem.

Potrebno je: pola šolje skuvanog zelenog čaja (ostaviti da se čaj prohladi), jedna kašika soka aloe vere, nekoliko kapi esenijalnih ulja od mente i lavande, kašika maslinovog ulja, kašika organskog meda i pola šolje prirodnog sapuna (najbolje kastilja sapuna, koji se pravi na bazi maslinovog ulja, kokosovog ulja i drugih prirodnih sastojaka) ili umesto sapuna, može poslužiti i ista količina nekog šampona za bebe.

U pola šolje ohlađenog zelenog čaja treba dodati ostale sastojke i dobro promešati. Od svih sastojaka treba da se dobije smesa koju ćete čuvati u nekoj boci i koju ćete čuvati u frižideru sve dok ga ne potrošite.

Nakon pranja kose ovim šamponom, možete od ostataka zelenog čaja napraviti i prirodni balzam za kosu, tako što ćete ga pomešati sa nekoliko kapi limete, a onda ostaviti mešavinu da odstoji na kosi desetak minuta i isprati. 

Kosa će već nakon prvog pranja biti mekša na dodir i izgledati zdravije, a nakon nekog vremena, trebalo bi da primetite i da vam kosa manje opada.

 

Foto: Background photo created by valuavitaly – www.freepik.com

Opširnije

Pronađite još sličnih članaka