Paradajz je idealna letnja namirnica, posebno kada nastupe velike vrućine, i u tome su saglasni i lekari. Sirov paradajz je izvor likopena antioksidanasa, ali i vitamina C, kalijuma i folata.
Iako kuvanje paradajza povećava nivo likopena, i sirova namirnica zadovoljiće vaše dnevne potrebe za nutrijentima. Ako želite da poboljšate unos antioksidanasa, dodajte malo maslinovog ulja. Konzumacija pardajza sa izvorima masti, poput maslinovog ulja, odličan je način za pojačavanje apsorpcije likopena.
Donosimo vam nekoliko lakih recepata za obroke sa paradajzom koji vam neće oduzeti mnogo vremena, ali će vam i te kako pomoći da preživite ove vrele dane.
Salate i sendviči
Kada govorimo o sendvičima sa paradajzom, imate bezbroj kombinacija. Od one najjednostavnije, za koju vam je potreban samo hleb, paradajz, majonez i so, do bogatih sendviča kojima možete dodati ribu, mesne prerađevine ili druge vrste salata. Majonez možete zameniti humusom, krem sirom, pavlakom ili senfom, u zavisnosti od toga šta više volite. Ako želite dodatno da obogatite svoj obrok, dodajte tvrdo kuvano jaje ili avokado.
Letnja kapreze salata
Tradicionalna kapreze salata postaje letnja kada joj dodate malo voća. Isecite kriške sveže lubenice ili breskve, dodajte im paradajz, mocarelu i bosiljak i salata je gotova. Od ovih sastojaka možete da napravite i kapreze ražnjiće koji će možda biti interesantni deci.
Sosevi i namazi
Svi volimo sporo kuvani marinara sos od paradajza u kombinaciji sa testeninom, ali mesec jul možda nije najbolje doba godine za pripremu marinara sosa. Umesto toga, napravite paradajz sos koji se ne kuva jer je svež paradajz prepun ukusnog i sočnog soka. Testeninu od belog brašna zamenite integralnom i dobićete lagani letnji obrok.
Pesto sos od paradajza
Kada kažemo „pesto sos“ možda vam je prva asocijacija na bosiljak, ali paradajz takođe može da bude deo ovog popularnog umaka. Pesto od paradajza iliti pesto alla Trapanese je tradicionalno sicilijansko jelo koje se veoma brzo pravi i koristi se u pastama ili salatama sa testeninom.
Za „crveni“ pesto sos potrebna su vam: 2 paradajza, sok od paradajza po potrebi, 1 glavica crnog luka, 2 – 3 čena belog luka, peršun, bosiljak, origano, 2 kašičice soli, malo bibera, 1 kašičica šećera i 2 kašike maslinovog ulja.
Paradajz oljuštite, isecite i izblendirajte. Dodajte crni i beli luk, peršun, bosiljak, origano, so, biber, šećer i maslinovo ulje. Sve to izmikasajte dok ne dobijete ujednačenu smesu. Ako nemate blender paradajz možete izgnječiti. Ovaj sos možete koristiti kao preliv, ali i kao namaz za bruskete.
Na grilu
Paradajz je ukusan i kada ga spremite na roštilju. Uzmite filete lososa, stavite ih na foliju i prelijte maslinovim uljem. Prepolovite čeri paradajz i naputnite filete, dodajući uačine poput ruzmarina ili kopra.
Ako volite kombinaciju čipsa i salse, napravite domaću salsu tako što ćete na žaru ispeći ceo paradajz, papriku i luk. Nekoliko minuta na grilu i jedan blender dovoljni su da se ovo povrće pretvori u ukusan salsa umak, piše CNN.