Maske za lice – kako odabrati pravu za vašu kožu?

Maske za lice odavno su nezaobilazan korak u beauty rutini svake žene koja vodi računa o izgledu i nezi svog lica i tela. Bez obzira na to koliko je vaša koža pod stresom, dehidrirana i iscrpljena, ili je pak previše masna i sjajna – na internetu ćete pronaći bezbroj recepata za pravljenje prirodne maske za lice

Često vam je za pravljenje maske za lice potrebno ono što već imate u kuhinji. Da, toliko je jednostavno. Ako pak niste ljubitelj maski iz kućne radinosti, svakako u prodavnicama uvek možete pronaći masku za lice koja odgovara vašem tipu kože, a bazira se na prirodnim sastojcima. U nastavku teksta saznaćete koji sastojci najviše prijaju vašem tipu kože.

Tipovi kože lica

Za određivanje tipova kože, iz kozmetičkog ugla, koža se klasifikuje na osnovu sledećih faktora: sekrecija lojnih žlezda, hidratacija i osetljivost. Tip kože određuje genetika, ali na nju utiču i drugi faktori. Tako svaki tip kože zahteva različitu vrstu nege.

Postoji pet tipova zdrave kože: normalna, suva, masna, kombinovana i osetljiva.

Normalna koža

Normalna koža nije previše suva, a ni masna. Čista je, nema nepravilnosti, ima pravilnu teksturu i nije joj potrebna neka posebna nega.

Suva koža

Suva koža često popušta pred uticajem spoljnih faktora kao što su vremenske prilike, niska vlažnost vazduha ili tretiranje vrućom vodom. S obzirom na to da suva koža često i puca, to dovodi do drugih poremećaja, poput ekcema, ili je prosto sklonija infekcijama ako se ne neguje pravilno. 

Simptomi suve kože razlikuju se od starosnog doba osobe i njenog zdravstvenog stanja. Generalno, najčešći simptomi su hrapavost i osećaj zatezanja. Na ispucaloj koži pojavljuju se male pukotine, koje mogu biti duboke te dovesti do krvarenja.

Najbolji prirodni hidratori su med i avokado. Izgnječite 1/4 avokada. Dodajte kašičicu meda i maslinovog ulja te sve dobro sjedinite. Ravnomerno razmažite po licu, ostavite da stoji 15 – 20 minuta, a zatim isperite.

Masna koža

Masna koža ima vlažan, porozan i svetao izgled koji uzrokuje prekomerno lučenje lojnih žlezda. Ovaj tip kože najčešći je kod adolescenata i ljudi do 30 godina starosti, a najčešći simptom je pojava akni

Jedan od najboljih sastojaka za upijanje viška ulja je glina. Skuvajte zeleni čaj i kesicu držite najmanje pet minuta. Odvojte dve kašike čaja i u njima rastvorite 1/2 kašičice gorke (Epsom) soli. Dodajte oko dve kašike bentonit gline i napravite pastu. Namažite masku na lice i posle 10 – 15 minuta operite toplom vodom.

Kombinovana koža

Kombinovana koža je na nekim delovima suva, a na nekim masna jer lojne žlezde nisu ravnomerno raspoređene.  Masnije područje je obično T-zona (čelo, nos, brada), dok je koža na obrazima normalna ili suva.

Da biste koži dali sjaj a istovremeno umirili iritaciju kombinujte jogurt i biljke. Šaku sveže nane ili kamilice stavite u blender, dodajte nekoliko kašika punomasnog jogurta i blendirajte dok ne dobijete glatku smesu. Ostavite masku na licu 15 – 20 minuta pa isperite toplom vodom.

Osetljiva koža

Osetljiva koža češće reaguje na spoljašne uticaje, na koje normalna koža obično nema nikakvu reakciju. Često u paketu idu „neprijatan svrab“, zatezanje ili crvenilo. Osetljiva koža gubi svoju zaštitnu barijeru i tako olakšava put mikroorganizmima, te povećava rizik od infekcije i alergijske reakcije. Često ovaj tip kože nazivamo iritiranom i potrebno joj je više nege kako bi se izborila sa tim iritacijama.

Hidratantni krastavac, hranljivi med i crni čaj bogat antioksidansima, u kombinaciji sa par kapi esencijalnog ulja lavande savršena je kombinacija za osetljivu kožu. Manji krastavac isecite na veoma tanke kriške. U šerpu sipajte jednu šolju skuvanog crnog čaja i rastvorite kašiku meda. Zatim dodajte isečene kriške krastavca i po želji kap ili dve ulja lavande (umesto lavande možete iskoristiti esencijalno ulje nevena ili sandalovine). Krastavac ostavite potpoljen najmanje 10 minuta. Izvadite ga iz šerpe i kriške rasporedite po celom licu. Ostavite ih da stoje 10 – 20 minuta pa isperite toplom vodom.

Vrste maski za lice na tržištu

Svetsko tržište preplavljeno je raznim maskama za lice koje čiste kožu, umanjuju vidljivost bora, čiste mitisere i pore, zatežu lice ili mu vraćaju sjaj. Naša koža upija samo glavne sastojke, to jest one koji su u samom proizvodu prisutni u najvećem procentu.

Pri odabiru maske za lice, vodite se time kakav efekat očekujete od nje. Na primer, ako želite da vaša koža bude elastičnija uzmite masku sa peptidima jer oni regenerišu kožu, dok je glikolna kiselina pogodnija za ukljanjanje mrtvih ćelija. Maske mogu da budu i različite teksture pa tako imamo kremaste, gelaste, sheet (papirne), glinene itd.

Kremaste maske imaju teksturu kao hidratantne kreme i obično se koriste za hidrataciju i podmlađivanje kože. Maske gelaste strukture su lagane i preporučuju se normalnom tipu kože, dok su glinene najbolje za kožu sklonu aknama.

Sheet maske potiču iz Koreje i sastoje se od tencela (pamučnog platna) koje je natopljeno bogatim hranljivim sastojcima.

Maske za čišćenje lica

Ako već niste, masku za lice bi trebalo da dodate u svoju beauty rutinu barem jednom ili dva puta nedeljno. U zavistnosti od vaših afiniteta, možete da se odlučite za penušavu sheet masku, detoks masku ili masku u obliku pilinga.

Maske za hidrataciju kože

Maske za hidrataciju su neophodne ljudima sa suvom kožom jer pomaže u zadržavanju vlage, zajedno sa kremama, serumima i drugim sličnim proizvodima. Najbolje je izabrati masku na bazi hijaluronske kiseline, aloje vere i vitamina C.

Maske za zatezanje lica

Maske za zatezanje lica sadrže sastojke koji umanjuju vidljivost bora i drugih znakova starenja i stimulišu proizvodnju kolagena. Naime, kako starimo tako gubimo kolagen i elastin koji našoj koži pružaju elastičnost i mladalački izgled. Masku za zatezanje lica odaberite prema svom tipu kože: za suvu kožu, za masnu kožu, za normalnu kožu.

Kako napraviti masku za lice kod kuće?

Maske za lice iz kućne radinosti uglavnom su vrlo jednostavne za pripremu i upotrebu. Osim što imaju brojne benefite, kada je reč o našem fizičkom izgledu i nezi tela, pozitivno utiču i na mentalno zdravlje jer njihova primena pruža vam mogućnost da se opustite, kao da ste u sopstvenom spa centru.

S obzirom na jednostavnost primene i pripreme, danas svako može napraviti željenu masku za lice u svojoj kuhinji. Na internetu postoji mali milion recepata za domaće maske za lice, ali pre nego što se bacite u potragu važno je da odredite svoj tip kože i postavite cilj, a to je kakav efekat želite da postignete. Stoga će vam možda biti potrebne:

Maska za lice od meda

Nepasterizovani med je prepun antioksidanasa koji pomažu u borbi protiv bora i starenja kože. Med je takođe i prirodni pročišćivač i hidrator kože sa antibakterijskim dejstvom. Za najbolje rezultate uvek koristite sirovi med, umesto prerađenog, s pre nanošenja maske temeljno očistite kožu.

Ukoliko imate problem sa hiperpigmentacijom, isprobajte ovu „medenu masku“.

U istoj posudi promešajte kašičicu limunovog sok, po jednu kašiku meda i jogurta, i 1/4 kašičice kurkume u prahu. Masku nanesite na lice i vrat u tankom sloju, ostavite da deluje 20 minuta pa isperite toplom vodom. Ovu masku možete primenjivati jednom nedeljno, a rezultati traju čak 2 – 3 meseca.

Maska za lice od kvasca

Kvasac je jedinstveni sastojak jer sadrži nutrijente koji utiču na cirkulaciju, hidrataciju i metabolizam kože. Takođe sadrži aminokiseline koje podstiču kožu da proizvodi kolagen, istovremeno umanjujući pojavu bubuljica i crvenih fleka.

Ako imate neuravnoteženu kožu, pomešajte tri kašičice suvog kvasca sa dve kašičice jogurta. Promešajte tako da se formira pasta a potom dodajte pola kašičice sode bikarbone pa sve zajedno još jednom promešajte. Pastu nanesite na lice i držite je 10 – 20 minuta, a zatim isperite.

Maska za lice od jaja

Osnovni nutrijenti jajeta su proteini, za koje se veruje da upijaju višak masti i zatežu kožu. Maska za lice od jaja, pre svega, osvežava kožu i pogodna je za sve tipove. Ako vam je koža suva i potrebno joj je samo malo hidratacije, umutite samo žumance i razmažite ga po licu. 

Belance je pogodno za masnu kožu, a da biste napravili masku dodajte malo limuna ili meda. Za normalnu kožu možete koristiti celo jaje. Umutite ga, nanesite na lice i sačekajte 30 minuta a potom isperite.

Maska za lice protiv bubuljica

Med je prirodno hidratantno antibakterijsko sredstvo što ga čini savršenom bazom za maske protiv akni. Za masku protiv bubuljica biće vam potrebno još i malo limunovog soka i sode bikarbone

Soda bikarbona ima antiinflamatorno i antibakterijsko dejstvo, a u kombinaciji sa svojstvima limunovog soka, koji podstiče ljuštenje mrtvnih ćelija kože, ova maska pomaže u borbi protiv dosadnih akni.

Po jednu kašičicu sveže isceđenog limunovog soka, meda i sode bikarbone sipajte u odgovarajuću posudu i dobro izmešajte dok ne dobijete homogenu smesu. Masku ravnomerno nanesite na celo lice i ostavite da deluje 15 minuta, a zatim isperite toplom vodom.

Maska za lice protiv bora

Kada bismo mogli da biramo, svi bismo voleli da imamo savršenu kožu lica, bez ikakvih sitnih ili krupnih bora koje nas podsećaju na godine. Međutim, redovnim beauty tretmanima možemo da utičemo na smanjenje bora.

Maska sa ovsenom kašom dubinski čisti kožu i zateže je, a ako je nanosite redovno umanjićete i vidljivost bora na svom licu i vratu.

U manju šerpicu sipajte 1/2 šolje mlaćenice (buttermilk) i 2 kašike ovsene kaše. Kuvajte na nižoj temperaturi dok ovsena kaša ne omekša a zatim dodajte 2 kašičice maslinovog ulja. Smesu nanesite na lice i ostavite 20 minuta. Isperite hladnom vodom.

 

Foto: cottonbro; Monstera from Pexels

Opširnije

Pronađite još sličnih članaka