Kurkuma – moć prirode

Za nju ste sigurno čuli, a da li znate koje su sve blagodeti ove neobične biljke? 

Kurkuma je jedna od zasigurno najpopularnijih biljaka ne samo u ishrani, nego i u svetu medicine, tako da ćete je često sretati kao glavni ili jedan od sastojaka u brojnim preparatima.

Kurkuma je zeljasta biljka azijskog porekla, slična je i pripada porodici đumbira

Najčešće se koristi u vidu praha, odnosno začina, ali i kao aditiv. Njene blagodeti su toliko brojne, da ih je teško obuhvatiti. Neki od glavnih benefita su antioksidativno, protivupalno, antibakterijsko, antimikotičko, antikancerogeno delovanje, a vrlo često se koristi kao prevencija brojnih bolesti i tegoba. 

Poreklo kurkume

Kurkuma je poreklom iz Indije. Kao začin je glavna u bliskoistočnoj ishrani, kao i u kuhinji jugoistočne Azije i to vekovima unazad, dok je na evropskom kontinentu zapravo tek nedavno postala popularna.

 

 Najmoćniji elementi kurkume

Kurkuma je prepuna delotvornih sastojaka koji pozitivno utiču na naš organizam. Proteini, dijetetska vlakna, niacin, vitamini C, E, K, B6 i B3, kalijum, kalcijum, bakar, gvožđe, magnezijum, cink, mangan – samo su neki od sastojaka koji ovu biljku čine kraljicom začina. Pored toga, kurkuma je veliki izvor prehrambenih vlakana

 Kurkuma kao lek

Kurkuma deluje svemoguće, ali ne smemo zaboraviti da se radi o izuzetno blagotvornoj biljci koja deluje pozitivno na brojne procese u organizmu, no ne i o pravom leku. Zato vam donosimo neke od njenih najistaknutijih efekata, uz napomenu da je koristite pažljivo, mogućnosti su brojne, ali ne i kao zamenu za pravu terapiju.

Kurkuma je najpoznatija po svojim protivupalnim i antioksidativnim dejstivima zahvaljujući glavnom sastojku – kurkuminu. To znači da deluje protiv štetnih dejstava slobodnih radikala, snižava nivo štetnih materija u krvi, usporava starenje ćelija. Kurkumin stiže čak i do mozga i takođe deluje protivupalno kod raznih oboljenja ovog dela organizma, odnosno deluje na procese sprečavanja alchajmerove bolesti. 

Poznato je da utiče na raspoloženje, kao i na koncentraciju zbog protektivnog delovanja na moždane ćelije. 

Zatim, često se srećemo sa preporukama kurkume kod artroze, odnosno problema sa zglobovima, kao i kod dijabetesa, kada je reč o preventivi.

Takođe, prema istraživanjima, kurkuma je blagotvorna i kod visokog pritiska jer reguliše masnoće u krvi, razređuje krv, poboljšava njen protok i štiti krvne sudove. 

Naročito je važno istaći da, kada su u pitanju najteže maligne bolesti, kurkuma deluje tako što učvršćuje zdrave ćelije, dok membrane ćelija raka u tom procesu gube na stabilnosti i postaju propustljivije. 

 Kurkuma za zube

Deluje čudno, ali žuti prah kurkume će izbeliti vaše zube. Bez straha od oštećenja gleđi i desni, koristite ovaj prah kako biste znatno ublažili naslage na vašim zubima, posebno ukoliko konzumirate cigare i kafu u većim količinama.

Potrebna vam je kašičica kurkume u koju ćete umočiti četkicu za zube i očistiti ih na uobičajen način, ali bez ispiranja tokom prvih 5 minuta od čišćenja. Potom isperite prah, a rezultati će biti vidljivi odmah!

Prah možete mešati sa maslinovim uljem u iste svrhe zarad bolje strukture i lakšeg tretiranja.

 Kurkuma za zglobove i tetive

Kurkuma se vrlo često spominje kao trenutno najaktuelniji prirodni put do rešenja za bolne zglobove i tetive. 

Hronično oboljenje zglobova naziva se još i osteoartroza, praćeno je konstantnim bolom, ograničenom pokretljivošću i zato otežava svakodnevno funkcionisanje. Oboljenje se javlja najčešće kod osoba starijih od  55 godina, mada se promene u zglobovima mogu osetiti i u mnogo mlađem starosnom dobu, kada su uglavnom posledica sportskih povreda. 

Upale i povrede tetiva su posledica neprilagođene opterećenosti i nedovoljno fleksibilnih tetiva, što naročito postaje osetljivo s godinama.

Kurkuma je jedan od najispitivanijih biljnih nutrijenata koji se koristi kao terapija kod ovih problema. Konkretno, upotreba kurkume će smanjiti bol i ublažiti otok zbog svog antioksidantnog svojstva. Uopšte, kurkuma se preporučuje kod većine degenerativnih i zapaljenskih bolesti zglobova. Efikasna je i kod vanzglobnih reumatizama u koje spada i upala tetiva, jer poseduje antizapaljenski efekat. 

Kurkumu u ove svrhe možete koristiti u vidu začina u ishrani ili u obliku kapsula za dodatak ishrani.

 

 Kurkuma za lice

Kurkuma deluje i na vaš spoljašnji izgled – i to tako što reguliše problematičnu kožu lica. Pigmentne fleke, akne, psorijaza, ekcem, suva koža lica, bore, tamni podočnjaci neki su od čestih problema s kojima se susrećemo na koži, a iskustva govore da je kurkuma i ovde preporučljiva zbog sposobnosti da spreči upalne procese, regeneriše ćelije, jača kožu i mnogo toga drugog.

U ove svrhe možete napraviti masku sa kurkumom ili pronaći neki proizvod na bazi ove biljke, izbor je na vama, a sigurno se nećete pokajati. 

Za fleke na licu probajte recept sa kašičicom praha kurkume koji ćete pomešati sa sokom od limuna, a potom smesu naneti na delove sa hiperpigmentacijom. Ostaviti da deluje oko 20 minuta, a potom isprati. Dovoljno da ovaj tretman primenjujete jednom dnevno.

Za akne i bubuljice preporučuje se maska od kurkume i mleka – 1 kašičica praha kurkume, 2 kašike brašna, 3 kašike mleka i malo meda potrebni su vam za iznenađujuć efekat. Maska treba da odstoji 20 minuta, a onda je isperite.

Od kurkume možete napraviti i piling za čišćenje lica – pomešajte jednu kašiku praha kurkume sa kašičicom vode i kašičicom jabukovog sirćeta. Smesu nanositi kružnim pokretima kako biste uklonili mrtve ćelije, a efekat je odmah vidljiv.

 

 Kurkuma i dijabetes

Ukoliko patite od dijabetesa ili imate genetske predispozicije za ovu bolest, kurkuma je, prema mnogim istraživanjima, više nego efikasan saveznik u ovoj borbi. Do te mere da može u potpunosti sprečiti razvoj dijabetesa kod tzv. predijabetičara, odnosno ljudi čiji je nivo šećera u krvi nenormalno visok, ali još nije prešao u dijabetes.

Jedan od uzroka dijabetesa su i zapaljenski procesi u organizmu, a kurkuma deluje upravo protiv njih. Takođe, kurkuma snižava nivo glukoze u krvi, deluje na povećanje apetita, ali i kao laksativno sredstvo.

Dovoljno je da ovaj začin uvrstite u svakodnevnu ishranu ili da koristite dodatak ishrani u vidu tableta i naići ćete na pozitivne rezultate, koje možete lako i proveriti analizom krvi nakon otprilike tri meseca.

 Kurkuma i krvni pritisak

Visok krvni pritisak je jedan od najčešćih zdravstvenih problema današnjice, koji se sve više javlja i kod mladih. Kurkuma pozitivno deluje i na krvni pritisak tako što ga snižava, a tajna leži u protivupalnom dejstvu ove biljke. Upala je primarni uzrok povišenog krvnog pritiska, a kurkuma pomaže boljim kardiovaskularnim funkcijama u organizmu. 

Možete probati sa konzumiranjem smese na bazi kurkume i meda i proveriti rezultate: potrebna vam je 1 kašičica narendane kore limuna, 1 kašičica kurkume, 100 g meda. 2 kašičice jabukovog sirćeta i prstohvat crnog bibera. Pomešajte sve sastojke osim meda i bibera  koje ćete dodati na kraju, a onda promešati sve tako da se dobije homogena smesa. Potom ostaviti u frižideru i tamo i čuvati. Preporučena dnevna doza ove smese je jedna supena kašika, najbolje ujutru.

 Ko treba da izbegava kurkumu?

Kao i uvek, postoje mere opreza i kada je kurkuma u pitanju. Zbog nekih svojstava, određene grupe bi trebalo da je izbegavaju, a među njima najpre mislimo na trudnice, osobe koje boluju od kamena u žuči, kao i one koje pate od opstrukcije žučnih kanala i osobe sa kamenom u bubregu. 

Kod trudnica kurkuma može da podstakne menstrualni ciklus, tako da se ne preporučuje tokom trudnoće, kao ni muškarcima koji žele da se ostvare u ulozi oca jer snižava nivo testosterona.

Kod osoba koje imaju problema sa žuči, kurkuma može izazvati dodatne tegobe, a kako kurkuma vezuje kalcijum i stvara nerastvorive oksalate, treba ih izbegavati ako postoji problem s kamenom u bubregu.

 

 Štetnost kurkume

Određena svojstva kurkume nisu preporučljiva kod nekih bolesti ili posebnih stanja organizma

Kurkuma deluje i protiv zgrušavanja krvi odnosno stvaranja trombova, tako da ukoliko vas očekuje bilo kakav hirurški zahvat, trebalo bi izbegavati kurkumu neposredno pred operaciju zbog mogućnosti preteranog krvarenja.

 

 Alergije na kurkumu

Ukoliko se kurkuma koristi umereno, malo je verovatno da ćete osetiti nuspojave, ali postoje i osobe koje su alergične na kurkumu. Ukoliko dođe do povraćanja, mučnina, bolova u želucu ili dijareje – vrlo je verovatno da je u pitanju alergija na ovu biljku čak i ako ste je konzumirali u malim količinama.

U težim slučajevima zabeleženi su čak i dermatitis, osip i anaflaksija, tako da u svakom slučaju budite pažljivi sa kurkumom. 

 Kurkuma kao začin

Kurkuma je kao začin veoma zastupljena u poslednje vreme. Ima specifičnu žutu boju i jak, pomalo gorak ukus tako da daje jedinstvenu aromu svakom obroku. Začin možete pronaći u svakoj samoposluzi ili prodavnici zdrave hrane po više nego pristupačnoj ceni, a recepata je bezbroj. 

 

 Kako koristiti kurkumu u ishrani?

Kurkumu u ishrani možete koristiti na nebrojeno mnogo načina, ali je važno da je koristite pravilno, odnosno umereno

Ovaj začin može biti glavni sastojak čorbi, odličan dodatak uz meso, pirinač ili omlet,  deo smese od koje ćete napraviti domaći humus, ali i razne soseve, a tu je naravno i svima omiljeni smuti.

Kurkuma se čak pronalazi i kao začin u slatkišima dajući im specifičnu aromu, tako da ako želite da budete originalni – usudite se da isprobate kombinaciju čokolade i kurkume. 

 Kurkuma – Recepti

Kako kurkumu možete koristiti na razne načine, donosimo neke detaljnije predloge koji će vam pomoći da hranljive sastojke kurkume iskoristite na pravi način. 

Ukoliko želite da budete sigurni u svojstva kurkume, svakako je najbolje da koristite onu iz organske proizvodnje ili pak, koren same biljke koji je sličan korenu đumbira. Ovde pre svega mislimo na čajeve i napitke gde ćete prosto narendati koren kurkume

Ipak, najjednostavnije rešenje je svakako začin od kurkume u vidu izrazito žutog, odnosno narandžastog praha. 

 Smuti od kurkume

1 kašičica kurkume, 1 banana, 1 šargarepa, 100 grama ananasa, kokosovo mleko i voda po potrebi. Sve sastojke stavite u blender i mutite dok se ne sjedine, a nakon što ste dobili željenu gustinu, možete posuti smuti bademima ili lešnicima.

 Čorba od kurkume

400 grama krompira, crni luk, 2 dl jogurta, kašika brašna, so, suvi biljni začin, kašičica kurkume, 1 jaje, ulje.  Propržite luk i dodajte mu istinjen krompir, pa prelijte litrom i po vode. Kada čorba proključa, posolite je i dodajte suvi biljni začin. Kuvajte čorbu na umerenoj temperaturi. Kašiku brašna razmutite u malo hladne vode i sipajte u čorbu, pa zatim kratko prokuvajte. Umutite jaje sa jogurtom, dodajte kurkumu, pa sve sipajte u čorbu. Promešajte sve sastojke i sklonite sa vatre. 

 Rižoto sa kurkumom: 

2 šolje pirinča, 4-5 šolja vode, 3 kašičice kurkume, so, biber, suvi biljni začin. Očistite pirinač, operite i ostavite ga da se ocedi. Ispržite ga na ugrejanom ulju i dodajte mu 4 šolje vrele vode, a onda ostaviti da se kuva. Na polovini kuvanja, začinite pirinač, a desetak minuta pred kraj dodajte kurkumu. Nakon što je rižoto gotov, možete ga posuti peršunom. Po želji, služite ga uz meso ili dodajte komadiće mesa u sam rižoto.

 Kurkuma i med

Jedna od najefikasnijih kombinacija kada je u pitanju kurkuma, jeste ona koja sadrži med i pomaže pri gubitku kilograma jer podstiče metabolizam.

Sve što vam je potrebno jesu 2 kašičice kurkume i 100 grama meda, pomešajte ova dva sastojka i smesu konzumirajte jednom dnevno, otprilike jednu supenu kašiku i to na prazan stomak.

Smesu možete koristiti i kao masku za lice.

Čaj od kurkume

Čaj od kurkume je verovatno jedan od najzdravijih napitaka koji sebi možete priuštiti. Dokazano utiče i na raspoloženje, pored toga što je blagotvoran za ceo organizam. Čaj se preporučuje za jačanje imuniteta, štiti jetru i postiče metabolizam.

Čaj od kurkume možete napraviti i sami tako što ćete naseckati deo korena i staviti komadiće u ključalu vodu, a potom procediti, ili pak tako što ćete u ključalu vodu sipati prah koji koristite kao začin. Ukus možete obogatiti medom ili đumbirom. 

 Kurkuma i đumbir

Ovo je još jedna efikasna kombinacija začina izuzetno jakog ukusa, koja povoljno deluje na rad srca, koncentraciju i druge procese. Najčešće ćemo kurkumu i đumbir konzumirati u vidu čaja, a možete ga napraviti i sami kod kuće kako biste bili sigurni u prirodnost sastojaka i njihovu koncentraciju u napitku. 

Potrebni su vam koren đumbira, koren kurkume, limun i med. U zakuvanu vodu u loncu dodajte narendane đumbir i kurkumu, a onda ostavite da odstoji 15 minuta. Sok od limuna i med dodajte kada se čaj ohladi i uživajte u svojoj šolji zdravlja. 

 

Foto: https://pixabay.com/photos/turmeric-manson-jar-spoon-food-3089308/

Opširnije

Pronađite još sličnih članaka