Sadržaj
Sigurno ste čuli za biljku zvanu komorač, a da li ste je ikada koristili? I da li ste upoznati sa njenim lekovitim svojstvima? Samo jedna šolja komorača sadrži čak 20 odsto preporučene doze vitamina C. Osim toga ova biljka bogata je gvožđem, vlaknima i kalijumom.
Iako se obično uzgaja u jesen i zimu, komorač je dostupan tokom cele godine na pijacama i u većim prehrambenim prodavnicama. Svi delovi biljke su jestivi – od lukovice, preko stabljike do listova – i daju fantastičnu teksturu i ukus salatama i drugim jelima.
Šta je komorač ili “morač”?
Komorač je višegodišnja biljka iz porodice šargarepa. Iako vodi poreklo sa Mediterana i spada među najpopularnije vrste povrća u Italiji, ovo lekovito povrće raste u celom svetu – od Italije, preko Kalifornije do Australije.
Najpoznatija vrsta i ujedno ona koju najviše koristimo je „komorač iz Firence“ ili slatki komorač (lat. Foeniculum vulgare). Bela lukovica ima hrskavu teksturu poput celera ako je jedete sirovu, a kada se prži ili dinsta postaje svilenkasta. Sveži listovi daju aromatični, gorko-slatki ukus salatama i sosevima.
Lekovita svojstva komorača
Zdravo srce
Dosadašnje studije pokazale su da redovna konzumacija komorača snižava krvni pritisak i reguliše nivo holesterola. Komorač je odličan izvor vlakana i nutrijenata poput kalijuma i folata, koji su dobri za zdravlje srca.
Zdrava koža
Komorač sadrži i beta-karoten i vitamin C, koji su neophodni za proizvodnju kolagena i regeneraciju tkiva. Oba nutrijenta igraju važnu ulogu u održavanju kože zdravom.
Protivupalna svojstva
S obzirom na to da je bogat vitaminom C i biljnim flavonoidima, komorač može da smanji upalu, a povezan je i sa manjim rizikom od brojnih hroničnih bolesti.
Regulisanje telesne težine
Komorač sadrži veoma malo kalorija. Sa niskim glikemijskim indeksom i velikim sadržajem vlakana, predstavlja odličnu namirnicu za mršavljenje, a pomaže i u umerenom oslobađanju šećera u krvi tokom obroka.
Protiv anemije
Komorač je dobar izvor folata koji su neophodni za stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Takođe, folati su važan nutrijent koji trudnice treba da uključe u svoju ishranu.
Čaj od komorača
Čaj od komorača pravi se od sušenog semena ove biljke. Pomalo sličan sladiću, čaj je jakog, ali opuštajućeg mirisa, i blago gorkog ukusa. Više studija dokazalo je da čaj od komorača ima antimikrobno i antivirusno svojstvo.
Preporučuje se osobama koje imaju problema sa nesanicom, varenjem ili zatvorom, ali i dojiljama i bebama.
Međutim, ako ste trudni trebalo bi da izbegavate ovaj čaj! Budući da komorač vodi poreklo iz porodice šargarepa, izbegavajte da ga pijete ako ste alergični na šargarepu ili celer.
Čaj od komorača za bebe
Komorač je odlična biljka za bebe koje imaju kolike, poznatije kao „grčeve“, jer poboljšava varenje. Ova biljka je možda najblaži i najsigurniji lek za ublažavanje bolova u stomaku, nadimanja i gasova.
Da biste sami pripremili ovaj čaj, dodajte jednu do dve kašičice sveže izgnječenih semena komorača u šolju prokuvane vode. Prekrijte šolju i ostavite komorač u vrućoj vodi 15 – 20 minuta, a zatim ga procedite.
ESCOP (Evropska naučna kooperacija za fitoterapiju) preporučuje da se deci do godinu dana starosti dnevno daje 1 – 2 kašičice usitnjenog ili mlevenog semena komorača od kojeg se pravi čaj.
Čaj od komorača za bebe možete kupiti i u apotekama ili supermarketima, među najpopularnijim proizvođačima su Hipp, Humana, Becutan i Fructis.
Čaj od komorača za dojilje
Kako za bebe, čaj od komorača tako se preporučuje i dojiljama za poboljšanje laktacije. Iako o ovoj temi nisu rađenje velike studije, manja istraživanja sugerišu da komorač može povećati nivo prolaktina, hormona odgovornog za proizvodnju mleka. Možete ga sami napraviti po receptu navedenom u prethodnom pasusu, ili kupiti u apoteci, sa naznakom da je za dojilje.
Čaj od komorača za mršavljenje
Seme komorača bogato je vlaknima, antioksidansima, mineralima i drugim hranljivim materijama koje su važne za sagorevanje masti. Vlakna vam pomažu da duže ostanete siti i na taj način vas sprečavaju da se prejedate, odnosno da gomilate bespotrebne kalorije.
Komorač deluje i kao diuretik stoga čaj od komorača uklanja toksine iz organizma, te poboljšava metabolizam.
Komorač obiluje antioksidansima poput selena, fosfora, cinka, mangana, beta-karotena i luteina koji vas štite od slobodnih radikala, za koje se zna da izazivaju oksidativni stres. Oksidativni stres može dovesti do gojaznosti i dijabetesa.
Seme komorača poznato je i kao efikasan lek protiv celulita jer hidrira kožu. Napravite sami pastu od mlevenog semena komorača i vode, te umasirajte na kožu zahvaćenu celulitom.
Ulje komorača
Ulje komorača danas se koristi u kulinarske svrhe, kao i za zdravlje respiratornog sistema i probave. Zahvaljujući snažnoj aromi ulje komorača daje jedinstven ukus jelima.
Osobe koje imaju problema sa varenjem mogu uzimati ulje komorača oralno. Dovoljno je dodati jednu do dve kapi ulja u vodu. Možete ga kombinovati sa kokosovim uljem za umirujuću masažu stomaka posle obilnog obroka, ili kada ste pod stresom.
Ulje komorača reguliše nadutost, poboljšava metabolizam, cirkulaciju, rad jetre i respiratornog trakta.
Udisanje esencijalnog ulja komorača pomoći će vam da se usredsredite i poboljšate koncentraciju i produktivnost.
Komorač kao začin u kuhinji
Komorač ima oštar ukus anisa kada ga konzumirate sirovog, a kada ga skuvate ukus postaje sladak. Najviše se koristi lukovica, iako su svi delovi biljke jestivi.
Sveža lukovica tanko isečena najčešće se koristi u salatama, dok se dinstani komorač odlično slaže sa pečenim mesom.
Seme komorača je korisno kao začin, često se koristi u kombinaciji sa piletinom. U južnoj Aziji ga žvaću u sirovom obliku kako bi lakše svarili jelo, ali i osvežili dah nakon obroka.
Salata od komorača
Iznenadićete se koliko ukusna može da bude salata od komorača, jabuke i celera sa orasima i parmezanom. Veliku ulogu igra maslinovo ulje, koje zajedno sa limunovim sokom služi kao dresing. Što je maslinovo ulje kvalitetnije – to će salata biti ukusnija. Za pripremu vam treba oko 15 minuta.
Pre nego što se bacite na posao, evo nekoliko korisnih saveta:
- Dobro sjedinite maslinovo ulje i limunov sok. Najbolje je u limunov sok dodavati postepeno nekoliko kapi ulja i sve vreme mešati kako bi se bolje jedinilo. Ili oba sastojka sipati u teglu te mućkati dok se dobro ne sjedine.
- Koristite secka kako bi kriške voća i povrća bile ujednačene i tanke.
- Prepecite orahe. Ako nemate vremena za ovo, kupite prepečene ili kandirane orahe.
- Obavezno stavite komorač, jabuku i celer nekoliko sati ranije u frižider jer je ova salata najukusnija sa hladnim sastojcima.
- Orahe i sir dodajte neposredno pre serviranja kako se ne bi natopili dresingom.
Sastojci za salatu od komorača i jabuke:
- 3 kašike sveže ceđenog limunovog soka
- 1/4 šolje ekstra devičanskog maslinovog ulja
- morska so i mleveni crni biber
- 1 lukovica komorača tanko isečena
- 3 jabuke Granny Smith, takođe tanko isečene
- 3 stabljike celera, tanko isečene
- 1/2 šoljice prepečenih oraha, grubo iseckanih
- 1/4 šolje listića parmezana
Priprema:
Dobro sjedinite limunov sok i ekstra devičansko maslinovo ulje. Posolite i pobiberite po ukusu. Tanko isecite komorač i celer, a jabuke isecite na četvrtine, očistite, i takođe pomoću secka isecite na tanke kriške. Tako isečene kriške komorača, jabuka i celera stavite u veliku posudu i prelijte je desingom od maslinovog ulja i limunovog soka. Neposredno pre serviranja dodajte orahe i parmezan. Prijatno!