Sadržaj
Kivano je tradicionalna afrička biljka i jedan od retkih izvora vode tokom sušnih dana. Nazivaju je još i afrički krastavac ili želasta dinja, zbog čega postoji dilema da li je kivano u stvari voće ili povrće.
Kora zrelog kivana je narandžaste boje i na njoj se nalaze bodljice, dok je iznutra zeleni plod želaste strukture. Veličine je kao veća kruška i uglavnom teži manje od jednog kilograma. Iako se najčešće konzumira sam plod, i kora je takođe jestiva.
Ovo egzotično voće neobičnog izgleda ima slatko-kiseli ukus, opisan kao mešavina banane i limete.
U našoj zemlji stekao je slavu posle filma Osvetnici: Kraj igre (Avengers: Endgame).
Prvi uzgajivač kivana u Srbiji, Milan Jevremović iz sela u blizini Lazarevca, otkrio je da je posle emitovanja Osvetnika brzinom svetlosti rasprodao ovu sortu voća tokom novogodišnjih praznika prošle godine.
Kivano i vitamini
Kivano možda nije namirnica koju ćete često naći na srpskoj trpezi, ali je bogata hranljivim sastojcima i sadrži vrlo malo kalorija.
Sadrži antioksidanse vitamin C, vitamin A, cink i lutein, dok se u semenu nalazi vitamin E. Ovi nutrijenti, udruženi zajedno, imaju protivupalno dejstvo i umanjuju rizik od hroničnih bolesti poput dijabetesa, bolesti srca i određenih vrsta karcinoma.
Samo jedna voćka zadovoljava oko 13 odsto vaših dnevnih potreba za gvožđem. Ima nizak glikemijski indeks što znači da ne uzrokuje nagli skok šećera u krvi. Pored toga bogat je izvor magnezijuma, a ovaj mineral u kombinaciji sa cinkom pozitivno utiče na raspoloženje i mentalno zdravlje.
Možemo reći da je kivano sinonim za hidrataciju, s obzirom na to da sadrži čak 88 odsto vode, ugljene hidrate i elektrolite.
Kako se jede kivano?
Možda vam na prvi pogled ne izgleda jestivo, ali kivano je savršena osvežavajuća namirnica za letnje vrućine. Najjednostavniji način da ga konzumirate jeste da ga presečete na pola i jedete direktno kašikom. Možete dodati malo soli ili šećera za bolji ukus.
Ako ne želite da jedete semenke, presecite ga na pola i iscedite ga kao limun.
Kivano se može jesti i u kuvanom obliku. Ako ga dodate sosevima dobićete poseban, egzotičan ukus koji se odlično slaže uz meso.
Recept za sos od kivana
Sastojci:
- 1 kivano
- 3 kašike soka od limete
- 1 mladi luk
- 1 kašičica biljnog ulja
- 1/4 kašičice kima
- prstohvat belog luka u prahu
Priprema:
Mladi luk sitno isecite ili izblendirajte. Kivano presecite na pola i izvadite pulpu. Sve sastojke sipajte u blender i miksajte dok se potpuno ne sjedine.
Kivano – Uzgoj
Iako vodi poreklo iz Afrike, smatra se da se najbolji kivano uzgaja na Novom Zelandu. Sadnja je u proleće, a branje tokom leta. Kivano ne voli hladnoću, stoga ga nipošto ne treba držati u frižideru već na sobnoj temperaturi.
S obzirom na to da smo i mi navikli na visoke temperature, kivano možete i vi da uzgajate. Potrebno vam je mnogo sunca i blago kiselo tlo. Seme se sadi direktno u zemlju, a najbolje vreme za to je početak maja, kada prođe rizik od prolećnog mraza. U jednu rupu se sade po 3 – 4 semena, razmak između rupa bi trebalo da bude oko pola metra.
Kivano možete posaditi i u saksiji i redovno ga zalivati puštajući da se zemlja osuši između zalivanja. Optimalne temperature za klijanje su od 20 do 35 stepeni Celzijusa. Za dve do tri nedelje ćete videti rezultate. Obavezno obezbedite rešetku za penjanje biljke.
Kivano – Seme
Seme je ono što kivanu daje želastu unutrašnju strukturu. A s obzirom na to da ima ukus banane, deci će se sigurno svideti. Ne moramo da ponavljamo da se radi o izuzetno zdravoj namirnici.
Predlog zdravog obroka sa semenom kivana: Sipajte u čašu jogurt od vanile, zatim žele od semena kivana, malo orašastih plodova po izboru i sve to prelijte kašikom meda. Sigurni smo da će se ova letnja poslastica svideti i vama i mališanima.
H2 Kivano u Srbiji
Kivano se u Srbiji uspešno uzgaja u Mačvi. Postoje domaćinstva koja već godinama uzgajaju ovu biljku, ali su to ranije radili pretežno za svoje potrebe. Kako se ispostavilo da su prinosi i kvalitet odlični, te da lako uspeva na našem podneblju, kivano predstavlja veliki potencijal za izvoz.
Cena kivano voća
Cena kivana sada je oko 700 do 800 dinara po kilogramu, u poređenju sa prošlom godinom kada je iznosila 1500 dinara.