Sadržaj
Jabukovo sirće od davnina je poznato kao kućni lek za mnoge tegobe, od upale grla do proširenih vena. Poslednjih godina nauka je potvrdila zdravstvene benefite ovog napitka, stoga ako želite da smršate, dijabetičar ste, ili pak tražite namirnice koje potpomažu rad srca – ovo je pravi izbor za vas.
Uticaj jabukovog sirćeta na zdravlje
Jabukovo sirće je, pre svega, bogato zdravim supstancama. Glavni „krivac“ za to je sirćetna kiselina, koja nastaje fermentacijom šećera iz jabuka. Čak je i Hipokrat koristio jabukovo sirće za čišćenje i dezinfekciju rana, stoga je sirćetna kiselina efikasna i u uništavanju patogena, uključujući bakterije.
Nauka je dokazala da jabukovo sirće pomaže u lečenju dijabetesa tipa 2. Čak i oni koji nemaju ovu vrstu zdravstvenog problema mogu imati koristi od jabukovog sirćeta i održavati nivo šećera u granicama normale.
Možda najpopularnija upotreba ove namirnice je u gubljenju suvišnih kilograma jer je dokazano da konzumiranje jabukovog sirćeta smanjuje nivo holesterola i povećava osećaj sitosti.
Jabukovo sirće za trigliceride
Trigliceridi su najčešća vrsta masti u ljudskom organizmu i služe kao „gorivo“. Nastaju od viška kalorija koje se skladišti kao masti ili iz određene hrane, poput ulja.
Povišen nivo triglicerida glavni je faktor rizika za bolesti srca, moždani udar, akutni pankreatitis i druga zdravstvena stanja. Nezdrav način života (pušenje, alkohol, nedostatak fizičke aktivnosti i sl.) može dovesti do povećanja nivoa triglicerida u krvi.
Ovo stanje češće je kod gojaznih ljudi, dijabetičara ili osoba koje imaju problem sa jetrom ili štitnom žlezdom. Većina osoba koje imaju povišen nivo triglicerida u krvi nema nikakve simptome.
Do sada se pokazalo da jabukovo sirće ima pozitivan uticaj na kardiovaskularno zdravlje i da blagotvorno deluje na lipide u krvi, ali potrebno je još istraživanja na ovu temu jer je većina studija rađena na malom broju ljudi.
Jedno je sigurno – kada se konzumira kao deo uravnotežene ishrane, jabukovo sirće je bezbedno. Međutim, nijedna hrana ne može smanjiti količinu masti u krvi. Da bi se to desilo, morate da promenite svoje prehrambene navike i redovno vežbate.
Jabukovo sirće za miome
Internet je preplavljen savetima da jabukovo sirće utiče na smanjenje mioma u materici. Možete naići na komentare žena koje tvrde da su njihovi problemi sa miomima vidno ublaženi otkad su počele redovno da konzumiraju jabukovo sirće. Među savetima možete naći da bi, ukoliko imate miome, trebalo svakog dana da pijete 2 kašike jabukovog sirćeta razmućene u šolji vode. Što se tiče nauke, na ovu temu još nije sprovedeno dovoljno istraživanja stoga je najbolje da se najpre konsultujete sa svojim lekarom.
Imate problem sa stomakom? I tu će pomoći.
Jabukovo sirće pravi se od fermentisanih jabuka. Fermentisane jabuke sadrže pektin. Pektin pospešuje razvoj dobrih bakterija u crevima, što je neophodno za zdravo varenje, ali i smanjuje zapaljenja creva.
S obzirom na to da je jabukovo sirće prirodni antibiotik, može biti efikasno za dijareju izazvanu bakterijskom infekcijom.
Imajte u vidu da ni za ovo ne postoje naučni dokazi, kao i da je jabukovo sirće kiselo, te mora da se razblaži pre pijenja. Ukoliko to ne uradite, možete oštetiti zubnu gleđ i izazvati opekotine tkiva usta, grla i jednjaka. Savetuje se ispiranje usta posle konzumacije razblaženog jabukovog sirćeta.
Jabukovo sirće za mršavljenje
Sirćetna kiselina se u našem telu rastvara u acetat i vodonik. Neka istraživanja, koja su do sada rađena samo na životinjama, sugerišu i da sirćetna kiselina utiče na gubitak telesne težine i to na nekoliko načina: snižava nivo šećera u krvi, smanjuje nivo insulina, ubrzava metabolizam, smanjuje skladištenje masti i sagoreva ih, kao i suzbija apetit. Iako ovi rezultati deluju obećavajuće, potrebna su istraživanja na ljudima kako bi efekti bili potvrđeni.
Postoji nekoliko načina da jabukovo sirće uvrstite u svoju ishranu. Najjednostavniji način je da ga pomešate sa maslinovim uljem i iskoristite kao preliv za salatu. Odlično ide uz krastavce, paradajz i zelenu salatu.
Možete ga jednostavno pomešati sa vodom i popiti. Preporučena optimalna dnevna doza koja je koristi za mršavljenje je 1 – 2 kašike (do 30 ml), u kombinaciji s vodom. Savetuje se da tu količinu rasporedite u dve to tri doze, najbolje pre obroka.
Ne preporučuje se više od ovoga jer možete oštetiti zubnu gleđ. Isto tako, ne bi trebalo odjednom piti više od jedne kašike (15 ml) da ne biste izazvali mučninu.
Ni slučajno ne uzimajte nerazređeno jabukovo sirće jer može doći do pojave opekotina u unutrašnjosti usta i jednjaku.
Jabukovo sirće i med
Kombinacija meda i jabukovog sirćeta poznata je odavnina, a koristila se kako u medicinske, tako i u kulinarske svrhe. Smatra se da kombinacija ovih sastojaka, koja se obično razblažuje vodom, pruža niz zdravstvenih benefita.
Jabukovo sirće ima kiselu aromu, dok je med izrazito sladak, stoga kada ih spojite dobijate ukusan tonik jer slatkoća meda ublažava ukus sirćeta. Smatra se da je tonik od meda, jabukovog sirćeta i vode veoma zdrav, iako su oba sastojka proučavana posebno, pa su efekti same kombinacije i dalje nepoznati.
Kao što smo već spomenuli, sirćetna kiselina podstiče gubitak težine, dok med može ublažiti sezonske alergije i simptome prehlade. Oba sastojka poboljšavaju zdravlje srca.
U narodnoj medicini 1 kašika jabukovog sirćeta meša se sa 2 kašičice meda i razblažuje u 240 ml vrele vode. Savetuje se da ovaj napitak pijemo pre spavanja ili nakon buđenja. Deci se ne preporučuje uzimanje ovog napitka.
Jabukovo sirće za kosu
Postoji nekoliko argumenata zašto je jabukovo sirće dobro za zdravlje i rast kose. Naime, suva i lomljiva kosa ima tendenciju da bude alkalnija, a kisela supstanca (poput jabukovog sirćeta), snižava pH vrednost i vraća je u ravnotežu.
Jabukovo sirće bogato je vitaminima i mineralima koji su dobri za kosu, poput vitamina C i B. Sadrži i alfa-hidroksi kiselinu koja pomaže u pilingu vlasišta i deluje protivupalno, pa može biti i efikasno sredstvo protiv peruti.
Kako se koristi za kosu?
Pomešajte nekoliko kašika jabukovog sirćeta sa vodom. Nakon što operete kosu šamponom i regeneratorom, smesu od sirćeta i vode ravnomerno sipajte po kosi, masirajući vlasište. Ostavite nekoliko minuta da odstoji, a zatim isperite vodom.
Jabukovo sirće za lice
Jabukovo sirće čest je dodatak proizvodima za negu kože zbog antimikrobnog svojstva. Obično se koristi kao tonik za zatezanje kože i sprečavanje pojave bora. S obzirom na to da je odlično dezinfekciono sredstvo i da ubija bakterije, jabukovo sirće koristi se i protiv bubuljica, jer su bakterije jedan od primarnih uzroka pojave akni.
Iako ne postoje dokazi da jabukovo sirće sprečava ili leči opekotine od sunca, koristi se za negu kože posle sunčanja, ali razblaženo s vodom.
Da li postoje neželjena dejstva?
Upotreba jabukovog sirćeta može da izazove i određene nuspojave, naročito ako se uzima u dozama koje prevazilaze preporučenu količinu.
Na primer, jabukovo sirće pomaže u regulaciji šećera u krvi smanjujući brzinu kojom hrana napušta želudac i ulazi u donji deo digestivnog trakta. To usporava njegovu apsorpciju u krvotok i odlaže pražnjenje želuca, što može pogoršati simptome gastropareze, stanja sa kojima se obično suočavaju dijabetičari.
Dalje, jabukovo sirće može da izazove probavne smetnje, smanjiti nivo kalijuma u organizmu, a zbog svoje izrazite kiselosti može da oštetni zubnu gleđ i izazove opekotine u grlu i na koži.
U koju hranu je dobro dodati jabukovo sirće?
Da li ste znali da je jabukovo sire jedino sirće koje ne sadrži kvasac? Najčešće se koristi u kineskoj kuhinji, ali možete ga koristiti kao dresing za salatu tako što ćete 1 kašiku jabukovog sirćeta pomešati sa 2 kašike maslinovog ulja, 1 kašikom meda, pola kašičice belog luka u prahu i malo soli.
Možete ga koristiti i za pripremu marinade koja će meso učiniti sočnijim i mekim, plus će uništiti sve bakterije u njemu. Dodajte jabukovo sirće u čorbu ukoliko volite kiseliji ukus.
Domaće jabukovo sirće
Iako se na tržištu može lako pronaći i možete da birate između nekoliko proizvođača, jabukovo sirće možete napraviti i sami. Ako želite da budete korisni za planetu i istovremeno jeftinije da prođete, iskoristite ostatke jabuke, odnosno koru i dodajte je u sirće.
Kako se pravi jabukovo sirće?
Sve što vam je potrebno su 2 šolje jabuka (sa korom, ali bez semenki), 2 kašike šećera i 3 šolje čiste, (najbolje flaširane) vode, čista tegla, krpa i gumica.
Jabuke isitnite na komade i stavite u staklenu teglu. Vodite računa da je tegla perfektno čista. Sipajte vodu, dodajte šećer i mućkajte dok se ne rastopi.
Teglu pokrijte krpom, pričvrstite gumicom i ostavite da stoji na suvom i tamnom mestu oko 3 – 4 nedelje. S vremena na vreme promešajte kako biste se uverili da su komadići jabuke potpuno natopljeni.
Posle 3 – 4 nedelje procedite komade jabuke, a tečnost ostavite u tegli još 3 – 4 nedelje. Tek tada je vaše domaće jabukovo sirće spremno za upotrebu!