Sadržaj
Poslednjih godina, spelta se izdvojila kao žitarica broj jedan kad je u pitanju zdrava ishrana, pa iako su svi čuli za ovu biljku, naučnici stalno otkrivaju njena nova blagotvorna svojstva, dok istovremeno i na tržištu postaje sve zastupljenija. Dugo je važila za zaboravljenu žitaricu, ali se onda vratila na velika vrata zdrave ishrane.
Spelta – drevna žitarica
Speltu nazivaju drevnom žitaricom, jer podaci o njenom postojanju sežu do 5000 godina pre nove ere, kada je prvobitno uzgajana na područjima današnjeg Irana (tadašnje Mesopotamije), a potom je stigla i do drugih kontinenata. Po sastavu je bliska pšenici, pripadaju istoj porodici, ali je otpornija od nje i bogatija blagotvornim sastojcima.
Ukratko, spelta je žitarica koja sadrži veliku količinu dijetetskih vlakana i proteina, tako da je dobar izbor ukoliko patite od lošeg varenja, želite da izgradite mišićnu masu, a pomaže i obnavljanju ćelija.
Ukoliko pazite na liniju, hleb od spelte je pravi izbor za vas, jer osim što je prijatnog ukusa, sadrži sastojke koji će vas učiniti sitim, bogat je vitaminima, a gluten sadrži u minimalnim količinama. Ovo su samo neki od razloga zbog kojih treba da se okrenete speltinim proizvodima, a mi vam donosimo neke od tajni ove žitarice i hleba od spelte.
Brašno od spelte
Brašno od spelte je otkriće zlata vredno za sve koji su intolerantni na gluten, koji kontrolišu telesnu težinu, pate od hormonskog disbalansa, dijabetesa, oboljenja kardiovaskularnog sistema, oboljenja digestivnog sistema i slično, ili prosto žele da uvedu zdrave navike u svoj život.
Brašno od spelte dobija se mlevenjem spelte, kao i brašno bilo koje druge žitarice, ali razlika je u većem sadržaju dijetalnih vlakana i proteina, koji se u slučaju spelte zadržavaju. Lako se vari i ima manje kalorija nego pšenično, a takođe se i brže rastvara u vodi, što olakšava pravljenje namirnica od ovog brašna. Speltino brašno sadrži širok spekar hranljivih materija, a dobar je i izvor vitamina B2, mangana, nijacina, bakra, fosfora, proteina i vlakana, ali i brojnih drugih sastojaka.
Ako se pitate kako je moguće da brašno neke žitarice zadrži toliko hranljivih elemenata – odgovor je u speltinom omotaču, koji je mnogo tvrđi nego kod pšenice, pa se i tokom mlevenja štiti zrno, te i ukus ostaje očuvan i ima slatkasti ukus. Ovakva struktura speltinog zrna omogućava i lakše gajenje, te nije potrebno primenjivati insekticide i pesticide tokom uzgajanja.
Benefiti upotrebe speltinog brašna
Upotreba speltinog brašna ima široku primenu i još šire benefite, tako da, ako ste se i dvoumili da isprobate neke od proizvoda, pravo je vreme da se informišete o svim korisnim dejstvima ove namirnice.
Kao što smo već rekli, prva velika razlika u odnosu na pšenično brašno je i do 70 posto manje glutena koji se nalazi u speltinom brašnu. To znači da se ovi proizvodi lakše vare, ne izazivaju nadutost, ali će vas svakako zasititi.
Proteini, nezasićene masti, minerali, vitamini, vlakna, hranljive supstance – samo su neki od benefita speltinog brašna koji utiču na brojne procese u organizmu:
Problemi sa varenjem
Ako imate neredovnu probavu, problem sa grčevima i nadutošću, dijarejom ili zatvorom, speltino brašno je pravi izbor za vas. Ono održava zdravlje creva i utiče na nivo dobrih bakterija, tako da deluje probiotski na vaš stomak.
Problemi sa kardiovaskularnim sistemom
Spelta aktivno pomaže pri održavanju normalnog nivoa holesterola u krvi, zbog svojih apsorptivnih moći, tako da podiže nivo dobrog (HDL) holesterola, a sprečava asporpciju lošeg (LDL) holesterola. Time ova namirnica direktno utiče na kradiovaskularni sistem i pomaže da se ne zakrče arterije. Spelta sadrži i gvožđe, zbog čega je dobra za one koji imaju problem sa anemijom, a zbog bakra u spelti, povećava se broj crvenih krvnih zrnaca, hemoglobina, ali i ukupna količina krvi.
Hrono ishrana i hleb od spelte
Hrono ishrana je svima poznati režim ishrane, koji je bio izuzetno popularan neko vreme, a zbog svojih karakteristika, može lako postati i način života, jer se bazira na balansiranoj ishrani, koju možete prilagođavati vašem tempu i ukusu. Hrono ishrana se bazira na sinhronizaciji obroka i vašeg biološkog sata, tako da propisuje preciznu količinu hrane koju treba pojesti u određeno doba dana, a uz to, naravno, i vrstu namirnica koju jedete. Osim što ćete izgubiti na kilaži, ovom dijetom ćete zapravo očistiti organizam od toksina, što je višestruko korisno i na duže staze. Stoga, dijeta propisuje najpre restriktivni period, a zatim postepeno prilagođava količine i vrstu hrane. Dijeta je kompleksna i zahteva vašu posvećenost neko vreme, dok se ne naviknete na ovakav način ishrane.
Hleb od spelte je jedan od izbora nutricionista kada je reč o hrono ishrani, zbog nutritivnog bogatstva i dijetetskih sastojaka, te se preporučuje za konzumiranje u jutarnjim časovima, za doručak, uz druge namirnice.
Hleb od spelte bez kvasca
Znamo svi da kvasac u kombinaciji sa brašnom nikako nije zdrav, te da ga morate izbegavati ako pazite na organizam i kilažu. Kvasac se “lepi za creva”, tako da otežava varenje i apsorpciju hranljivih materija, a kao posledica se nekad javljaju i ozbiljnija oboljenja sistema za varenje. Kada se u to uključe i šećeri, što je slučaj sa pravljenjem hleba i peciva, kvasac dobija još negativnih svojstava. Zato je najbolje izbegavati ga u ishrani. Hleb od spelte možete napraviti i bez kvasca, a ovako napravljen hleb će vas iznenaditi prijatnim ukusom.
Postoje brojne kombinacije koje možete isprobati bez upotrebe kvasca.
Hleb od spelte – Recepti
Hleb od spelte nije teško napraviti, jer brašno ima taman toliko glutena koji će podstaći dizanje testa, brašno se lako rastvara u vodi, tako da je na vama samo da isprobate neki od naših jednostavnih predloga za speltin hleb i priuštite sebi zdrav zalogaj.
Recept za hleb od spelte sa kefirom
Umesto kvasca – kefir. Ništa jednostavnije i ukusnije od ovakvog speltinog hleba. Kefir će doprineti očuvanju svežine hleba, pomoći će testu da naraste, a struktura samog hleba olakšaće vam njegovo sečenje i serviranje.
Sve što je potrebno za ovakav hleb jeste 100 g domaćeg kefira, 50 g pšeničnog brašna (od ova dva sastojka pravite tzv. kvasac), zatim 300 g speltinog brašna, kašičica soli, 150 ml vode, malo kima ili lana po želji.
Kefir i brašno dobro promešajte u posudi, tako da ne ostanu grudvice, a onda ga ostavite da fermentiše preko noći, pored nekog izvora toplote. Ujutru treba da zateknete mehuriće u smesi. U dublju činiju pomešajte speltino brašno i so, pa dodajte smesu od kefira. Mlakom vodom zamestie testo, tako da bude srednje mekano ili koristite mikser. Testo ostavite da naraste (prethodno pokrijte činiju sa smesom). Kada je testo spremno, od smese formirajte oblik po želji, a onda ponovo pokrijte oblikovanu smesu krpom i ostavite da naraste. Pre pečenja, pospite semenkama po želji i pecite hleb 40-ak minuta, na temperaturi od 180 stepeni.
Kefir je poznat po blagotvornim dejstvima na organizam, pre svega na creva, jer ima jako antibiotsko dejstvo, odnosno oko 50 bakterijskih kultura. Deluje i protiv osteoporoze, jer je bogat kalcijumom, tako da utiče na regeneraciju kostiju. Koriste ga i ljudi koji pate od astme i alegija zbog sposobnosti kefira da ojača imunitet, ali i oni koji su netolerantni na latkozu jer se u slučaju kefira, ona pretvara u mlečnu kiselinu i lakše se vari.
Hleb od spelte sa sodom bikarbonom
Soda bikarbona takođe može da zameni kvasac. Sve što vam je potrebno za hleb od spelte sa sodom bikarbonom je: 350 g integralnog brašna od spelte, kašičica sode bikarbone, kašičica šećera, 120 g kiselog mleka, 150 ml vode, 1 supena kašika, 3 supene kašike ulja i 1 kašičica soli.
Brašno pomešajte sa šećerom i solju, a onda dodajte kiselo mleko sa sodom i sirćetom. Dobro promešajte ovaj sadržaj i ostavite da odstoji, dok se mleko aktivira. Potom dodajte vodu i ulje, a onda polako umesite testo, ne predugo. Ako treba, dodajte još malo brašna ili tečnosti dok testo ne postane homogeno. Potom oblikujte smesu, najzgodnije je da bude okruglog oblika. Tepsiju prekrijte papirom za pečenje, pospite papir s malo brašna, a hleb blago razrežite po površini. Hleb pecite najpre 5 minuta na 200 stepeni, u prethodno zagrejanoj rerni, a onda još pola sata na 180 stepeni.
Soda bikarbona je poznata kao jedan od osnovnih sastojaka u svakoj kuhinji, čija je primena toliko široka, da je koristimo i u ishrani, i za higijenu tela i kuće, i za brojne druge stvari. Ono zbog čega je toliko korišćena u ishrani i kuhinji, jeste dobra rastvorljivost u vodi, blagotvorno dejstvo na želudac, efikasnost u borbi protiv uporne kandide, redukcija nivoa laktične kiseline koju proizvode mišići i mnoge druge.
Evo i zanimljive poslastice – Banana hleb od spelte
Zdravo i ukusno, uz malo truda – speltina hleb od banane je odlična zamena za slatkiše, a može vas zasititi u dovoljnoj meri da zameni obrok.
Potrebno vam je 3 prezrele banane, 2 kašike mlevenog lana, 6 kašika vode, 80 ml javorovog sirupa, 85 ml kokosovog ulja, 125 sojinog jogurta, 60 g iseckanih oraha, 200 g mekog speltinog brašna, 150 g integralnog speltinog brašna, 1 kašičica praška za pecivo, 1 kašičica cimeta, prstohvat soli i 100 g crne čokolade, sitno iseckane.
Poslastica se priprema lako – 3 banane izgnječite i pomešajte sa lanom, vodom, sirupom, kokosovim uljem i sojinim jogurtom. Zatim u drugoj posudi izmešajte obe vrste brašna, orahe, čokoladu, cimet, prašak i so.
Pomešajte sve sastojke, a onda ubacite smesu u kalup za hleb, koji ćete postaviti papirom za pečenje. Potrebno vreme za pečenje je oko pola sata na 180 stepeni. Po potrebi i ukusu, možete dodati neki džem ili koštunjavo voće kao dodatak pri serviranju.