Čaj za mršavljenje – mit ili istina?

Ljudi širom sveta piju čaj. Postoji na stotine sorti, od belog, preko zelenog, do crnog čaja. Svi oni prirodno sadrže flavonoide – fitonutrijente koji su dobri za opšte zdravlje. S tim u vezi, smatra se da čajevi smanjuju upalu i rizik od bolesti srca i dijabetes. Ali, da li vam čajevi mogu pomoći da smršate?

Jedna šolja čaja dnevno neće vas vratiti u uske farmerke. No, neka istraživanja pokazuju da vam čaj može pomoći da izgubite težinu, ali u kombinaciji sa zdravom ishranom  i redovnom fizičkom aktivnošću. Evo i konkretnog primera: ako jutarnju kafu s mlekom zamenite šoljom zelenog čaja s limunom smanjićete dnevni unos za čak 300 kalorija.

Kako deluju čajevi za mršavljenje?

Čajevi sadrže katehine, vrstu flavonoida koji ubrzavaju metabolizam i pomažu telu u razgradnji masti. Neki čajevi sadrže i kofein, koji povećava potrošnju energije i tako „tera“ vaše telo da sagoreva više kalorija. Ova dva jedinjenja dobitna su kombinacija za mršavljenje.

Kada uspete da se oslobodite suvišnih kilograma, čaj za mršavljenje mogao bi da spreči ponovno usporavanje metabolizma, koje je uobičajeno kada smršate. 

Sve vrste čajeva potiču od istih listova koji nose naziv Camellia sinensis, ali se ti listovi obrađuju na različite načine pa tako dobijamo različite čajeve.

Kolika je efikasnost čajeva za mršavljenje?

O efikasnosti čajeva za mršavljenje postoji veoma malo dokaza. Pozitivne recenzije mogu se obično naći na sajtovima proizvođača čajeva za mršavljenje ili kod onih koji promovišu alternativnu medicinu. Iako su na ovu temu sprovedena mnoga istraživanja, i dalje postoji značajan nedostatak dokaza da čaj za mršavljenje utiče na gubitak telesne težine.

Iako je većina sastojaka u čajevima benigna, postoje neki potencijalno štetni sastojci koji mogu izazvati neželjene efekte.

Sena glikozid je prirodni laksativ pa tako čajevi koji sadrže ovo jedinjenje mogu da izazovu grčeve, mučninu, dijareju, zavisnost, mogu da oslabe debelo crevo i smanje nivo kalijuma u organizmu, što može da bude opasno za osobe sa srčanim problemima.

Diuretici koji se nalaze u čajevima za mršavljenje mogu da dovedu do dehidratacije organizma, gubitka fluktacije ili elektrolita, grčeva u mišićima i dijareje.

Koji su najbolji čajevi za mršavljenje?

Definitivno je veoma nezahvalno tvrditi da je neki čaj bolji od drugog i u kojoj meri jer, kako smo naveli, nije dovoljan samo čaj za mršavljenje, ali može da ima pozitivne efekte, uz promenu prehrambenih navika i stila života. Ovo su najpopularniji čajevi koji pospešuju gubitak kilograma:

Zeleni čaj za mršavljenje

Ako obratite pažnju, na skoro svakom komercijalnom dodatku za mršavljenje videćete zeleni čaj kao sastojak. To je zato što se ekstrakt zelenog čaja vezuje za povećano sagorevanje masti, naročito tokom vežbanja. Pored toga, zeleni čaj ubraja se u najzdravije napitke na planeti jer obiluje antioksidansima i raznim biljnijm jedinjenjima koji su blagotvorni za naše zdravlje.

Jedan od sastojaka zelenog čaja je kofein. Iako šolja zelenog čaja sadrži daleko manje kofeina nego šolja kafe, ima ga dovoljno da izazove blagi efekat. Kofein je dobro poznati stimulans koji potpomaže sagorevanje masti. Antioksidansi koji se nalaze u zelenom čaju povećavaju nivo hormona koji „govore“ masnim ćelijama da razgrađuju masti. Potom se masti oslobađaju u krvotok i pretvaraju se u energiju.

Sve u svemu, primarni efekat zelenog čaja je povećanje potrošnje kalorija ubrzanim sagorevanjem masti, ali nema dovoljno dokaza da ovaj napitak utiče i na smanjenje apetita.

Iako je zeleni čaj bezbedan za odrasle osobe, postoje i neželjeni efekti koji se mogu javiti usled prekomerne kombinacije. Tu spadaju stomačni problemi (zatvor, mučnina, problemi sa varenjem), glavobolja, problemi sa spavanjem, povraćanje, anemija, vrtoglavica. 

Uopšteno, sve nuspojave izaziva prisustvo kofeina pa bi zeleni čaj trebalo da izbegavaju osobe koje su osetljive na kofein. Za trudnice i dojilje je bezbedan, ali ne više od 2 šoljice dnevno. 

Čaj od peršuna za mršavljenje

Čaj od peršuna nije čarobni napitak za mršavljenje, ali njegovo diuretsko dejstvo pomoći će vam da se oslobodite viška vode i povećate samopouzdanje dok ste na dijeti. Imajte na umu da čarobni napitak ne postoji i da su uravnoteženi obroci i redovni treninzi najsigurniji put do razumnog gubitka težine i održavanja željene kilaže.

Iako je čaj od peršuna bezbedan i smatra se blagim diuretikom, ukoliko bolujete od nečega ili već pijete diuretike na recept, konsultujte se sa lekarom pre nego što počnete da pijete ovaj čaj.

Recept za čaj od peršuna je jednostavan: 2 kašičice suvog peršuna prelijte jednom šoljom ključale vode, ostavite da odstoji 10-ak minuta, procedite i vaš čaj je spreman. U čaj od peršuna možete dodati i neke druge biljke koje pročišćavaju organizam.

Ako vam se ne dopada ukus čaja od peršuna, pokušajte sa čajem od listova maslačka, ili čaju od peršuna dodajte neko drugo začinsko bilje poput listova kupine ili stabljika trešnje.

Čaj od rastavića za mršavljenje

Rastavić ili preslica (Equisetum arvense) smatra se moćnim čistačem organizma, te i ne čudi što je čaj od ove biljke popularan među onima koji žele da se oslobode viška vode i kilograma. 

Rastavić, poput peršuna, deluje kao diuretik i olakšava oslobađanje viška tečnosti te stimuliše detoksikaciju. Rastavić se u medicinske svrhe koristi od davnina jer poboljšava cirkulaciju i podstiče procese u organizmu koji pomažu u uklanjanju masti. Ukoliko želite da smršate, možete uključiti čaj od rastavića u svoj redovni plan ishrane, ali nikako ne bi trebalo njime da zamenjujete svoje glavne obroke jer bi to moglo da bude kontraproduktivno.

Čaj je veoma jednostavan za pripremu: 1 kašičicu sušenog rastavića prelijte jednom šoljom ključale vode. Pokrijte, ostavite da odstoji oko 10 minuta i procedite. Možete piti do tri šolje dnevno.

Kao kod svih dodataka ishrani, rastavić je bezbedan ako se konzumira u kratkom vremenskom periodu i u umerenim količinama. Prekomerna količina čaja od rastavića loše utiče na bubrege, može da izazove dijareju i bol u želucu. Nije pogodan za decu, trudnice i dojilje. Nemojte ga piti ako patite od nedostatka vitamina B, alkoholizma, bolesti srca, imate visok krvni pritisak ili bolest jetre i bubrega.

Čaj od lovorovog lista za mršavljenje

Čaj od lovorovog lista i cimeta popularan je napitak među osobama koje žele da izgube nekoliko centimetara u struku. Lovorov list pogodan je za održavanje željene telesne težine, dok cimet ubrzava metabolizam

Za energetski čaj od lovora i cimeta treba vam 1 litar vode, 1 štapić cimeta i lovorov list. Zagrejte vodu, a kada provri ubacite cimet i lovorov list. Poklopite i kuvajte još 15 minuta. Procedite vodu i sipajte u staklenu flašu.

Čaj od lovorovog lista i cimeta pije se tri puta dnevno – na prazan stomak ujutru, neposredno pre ručka i pola sata posle večere. Čaj možete malo zagrejati pre nego što ga popijete.

Ukoliko ste trudni ili dojite, posavetujte se sa lekarom pre nego što počnete da konzumirate ovaj čaj.

 

Foto: Lisa Hobbs on Unsplash

Opširnije

Pronađite još sličnih članaka